FOTOREPORTÁŽ: Pietní akt Jdu s hlavou vztyčenou v sobotu připomněl popravu Milady Horákové a další oběti komunistického režimu | e15.cz

FOTOREPORTÁŽ: Pietní akt Jdu s hlavou vztyčenou v sobotu připomněl popravu Milady Horákové a další oběti komunistického režimu

Hana Drahokoupilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od odsouzení doktorky Milady Horákové k smrti uběhlo v sobotu 27. června již 70 let. Justiční vraždu Horákové a dalších 273 obětí si v posledních dnech připomínáme množstvím pietních aktů i nesčetnými velkoplošnými vizuály s fotografií doktorky Horákové a nápisem Zavražděna komunisty. Jednou z připomínkových akcí bylo i shromáždění na náměstí Václava Havla pořádané iniciativou Masaryk. 

Účastníci si poslechli nahrávku ze soudního procesu Milady Horákové, promluvil Benjamin Roll ze spolku Milion chvilek pro demokracii a spisovatel Jiří Padevět. Benjamin Roll ve svém projevu poukazoval mimo jiné na skutečnost, že komunistická strana, která má na svědomí popravu téměř tří set lidí, dnešní vládě poskytuje tichou podporu. Jiří Padevět zase účastníky vybídl představit si, jak dlouhých muselo být patnáct minut, při nichž se Horáková na pankrácké šibenici dusila, než se dostavila smrt.  Na závěr uctili přítomní oběti komunismu minutou ticha a zazněl i obsah dopisů doktorky, které napsala před smrtí své rodině. Byl to velmi silný emotivní zážitek, který mnohým vehnal slzy do očí. Z dopisů je znát hluboké smíření se svým osudem a láska ke své rodině. Po skončení projevů se shromáždění přesunulo k Pomníku obětem komunismu, kde lidé zapalovali svíčky a pokládali věnce a květiny. 

Mnoho účastníků akce mělo na oblečení nebo tašce připnutý odznak spolku Milion chvilek pro demokracii, ke kterému si mohli přidat i odznak připomínající justiční vraždu Milady Horákové. Zapálit svíčku přišel i Hyato Okamura nebo dokumentární fotografka Iva Zimová.

Autor: Hana Drahokoupilová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video