Česko poskytlo Ukrajině vojenský materiál za miliardy, v plánu jsou další dodávky

Konvoj s municí

Konvoj s municí Zdroj: Mariusz Blaszczak

Infografika - Ruské zbraně v české armádě
Ostřelování ukrajinských pozic ruskými termobarickými raketomety TOS-1A na Donbasu
3
Fotogalerie

Česká vláda zatím poskytla Ukrajině napadené Ruskem vojenský materiál za více než tři a půl miliardy korun, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě podle Černochové navrhne další dodávky za 600 až 700 milionů korun. Potvrdila, že Česko dodává na Ukrajinu i těžkou vojenskou techniku.

„Podstatné je, aby ta pomoc byla kontinuální,“ zdůraznila Černochová. Připomněla, že ministerstvo obrany také spolupracuje s ukrajinským velvyslanectvím v Praze na nákupu zbraní a vojenské techniky za peníze, které lidé a firmy posílají ambasádě na bankovní účet.

Velvyslanectví takto zatím získalo zhruba 1,2 miliardy korun. Tuzemský zbrojařský průmysl přispěl darem minimálně sedmnáct milionů korun, řekla ministryně. „Toto v součtu dělá z České republiky jednoho z největších podporovatelů Ukrajiny vojenským materiálem,“ dodala.

Černochová nechtěla z bezpečnostních důvodů potvrdit ani vyvrátit, zda Česká republika dodala na Ukrajinu také bojové helikoptéry, jak to v pondělí uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací také tanky sovětské výroby T-72, americký ministr obrany zmínil i dodávky raketových systémů.

Na konci dubna ministerstvo obrany uvedlo, že Česká republika poskytla Ukrajině za dva měsíce války vojenskou pomoc za téměř tři miliardy korun. Zástupci vlády dříve potvrdili dodávky ručních zbraní, raket nebo zdravotnického vybavení. Podle médií Česko na Ukrajinu poslalo například i samohybné houfnice Dana, salvové raketomety RM-70 Grad nebo bojová vozidla pěchoty.

Černochová poukázala i na dodávky humanitárního a nevojenského materiálu z Česka na Ukrajinu, které mají na starost jiná ministerstva. Například Správa státních hmotných rezerv (SSHR) pomohla Ukrajině podle údajů z poloviny dubna vybavením a potravinami za 120 milionů korun.