Chráníme lidi před genocidou, prohlásil Putin k invazi na Ukrajině, chválil i ruské vojáky

Stadion Lužniki: Vladimir Putin hovoří o Ukrajině a Krymu, 18. března.

Stadion Lužniki: Vladimir Putin hovoří o Ukrajině a Krymu, 18. března. Zdroj: Reuters

Vladimir Putin na stadioně slaví 8 let anexe Krymu.
Vladimir Putin na stadioně slaví 8 let anexe Krymu.
Vladimir Putin na stadioně slaví 8 let anexe Krymu.
Vladimir Putin na stadioně slaví 8 let anexe Krymu.
Vladimir Putin na stadioně slaví 8 let anexe Krymu.
21
Fotogalerie

Ruský prezident Vladimir Putin označil záchranu lidí před genocidou za hlavní důvod "speciální vojenské operace" na Ukrajině, což je oficiální kremelský termín pro invazi, kterou ruské ozbrojené síly na Putinův rozkaz zahájily 24. února. V projevu před davy lidí na moskevském stadionu Lužniki šéf Kremlu také chválil statečnost ruských vojáků nebo citoval z Bible. Na vlastenecký koncert na stadion a na přiléhající prostranství přišlo oslavit výročí připojení ukrajinského poloostrova Krym v Rusku přes 200.000 lidí, uvedla podle agentury TASS policie.

Prezident předstoupil před diváky po koncertu ruské skupiny Ljube. Televize Rossija 24 po několika minutách přímý přenos Putinova projevu přerušila a pokračovala vysíláním záběrů vlasteneckého koncertu ze stadionu.

"Museli jsme dostat Krym a Sevastopol z ponižujícího postavení, ve kterém byly v cizím státu," řekl Putin za jásotu publika. Rusko podle něj postupovalo správně, když se postavilo proti ukrajinskému "neonacismu a krajnímu nacionalismu".

"Právě zbavit lidi utrpení, genocidy je základní, hlavní příčinou, hnacím motorem a cílem vojenské operace, kterou jsme začali v Donbasu a na Ukrajině. Právě v tom spočívá cíl," prohlásil Putin.

Dlouholetý ruský lídr se uchýlil i k citování z Bible. "Napadají mě slova z Písma svatého: ´Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele´, " uvedl Putin verš z Janova evangelia.

Ruský prezident také chválil nasazení ruských vojáků. "Pomáhají si, podporují se a když je to potřeba, tak kamaráda jako bratra vlastním tělem ochrání před kulkou na bojišti. Taková jednota u nás již dlouho nebyla," prohlásil Putin.

Náhlé přerušení Putinova projevu televize Rossija 24 nevysvětlila, upozornil list Kommersant. Později televize Putinův projev znovu odvysílala, tentokráte i s ovacemi. "Způsobila to technická závada na serveru," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

O tom, že Putin začal hovořit v Lužnikách, informovala agentura TASS v mírném předstihu před tím, než se záběry objevily v internetovém vysílání stanice.

Video placeholde
Děti diktátorů: Nadané Putinovy dcery a jedna nemanželská hvězda Instagramu • Videohub

Fotbalový stadion Lužniki je s kapacitou 81 tisíc diváků pokládán za největší v Evropě. Policie dnes podle agentury TASS oznámila, že na stadionu, tedy na tribunách i na jeho ploše, bylo 95.000 lidí a více než 100 tisíc dalších se shromáždilo v okolí, kde byly velkoplošné obrazovky. Kromě ruské hymny a vlasteneckých písní zazněla také ruská verze hitu Bruce Springsteena Born in the USA, opatřená refrénem "Narodil jsem se v Sovětském svazu, vyroben v SSSR".

Rusko útokem na Ukrajinu před 23 dny rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si dosud podle ukrajinských úřadů vyžádal životy už tisíců vojáků a civilistů, včetně více než stovky dětí. Více než tři miliony Ukrajinců před válkou uprchly do zahraničí.