Sberbank CZ končí. ČNB jí odebere licenci kvůli odlivu vkladů | e15.cz

ČNB zahájila kroky k odnětí licence české Sberbank. Důvodem je masivní odliv vkladů

ČTK, čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká národní banka informovala, že zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s významným odlivem vkladů poté, co začala ruská invaze na Ukrajinu. 

ČNB ohledně Sberbank CZ vydala předběžné opatření. Bance zamezila nakládat s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

„Postup vůči Sberbank CZ probíhá v rámci tzv. režimu řešení krize, který se zabývá situací bank v selhání a navrhuje řešení, jež minimalizuje dopady na ekonomiku a finanční systém,“ píše ČNB ve svém prohlášení. Podle ní česká divize Sberbank selhává a nelze to odvrátit jinými opatřeními. 

„Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Česká národní banka nastalou situaci ve Sberbank CZ od počátku intenzivně řeší a činí vše pro to, aby byl dopad problémů banky na její klienty co nejmenší,“ dodal guvernér Rusnok. 

Video se připravuje ...
Očima guvernéra: Inflace

Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny.

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120 tisíc klientů.

Autor: ČTK, čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery