Diplomatická odplata v Moskvě. Rusko vyhostilo zástupce českého velvyslance

Moskva, ilustrační foto

Moskva, ilustrační foto Zdroj: velkomesta24.cz

Rusko dnes vyhostilo zástupce českého velvyslance v Moskvě. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Lenka Do řekla, že jde o reakci na březnové vyhoštění zástupce ruského velvyslance v Praze. Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že český diplomat musí odjet ze země do 16. dubna.

Vyhoštění českého diplomata označila Do za neadekvátní reakci ruské strany. Zaměstnanec ruské ambasády, který byl z Česka vypovězen letos v březnu, podle mluvčí prokazatelně pracoval pod diplomatickým krytím pro ruské zpravodajské služby. Čeští diplomaté, na rozdíl od ruských, striktně dodržují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, řekla Do.

Poté, co byl ruský diplomat koncem minulého měsíce vyhoštěn z Česka, předvolalo si ruské ministerstvo zahraničních věcí českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Ruská diplomacie mu mimo jiné sdělila, že „tento nepřátelský krok nezůstane bez odezvy“, informovala minulý týden v úterý ruská tisková agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva.

Dnes ruská diplomacie na svém webu sdělila, že si znovu předvolala českého ambasadora a v reakci na české „provokativní rozhodnutí“ ohledně vyhoštění ruského diplomata označila personou non grata vysoce postaveného diplomata české mise. „Bylo mu nařízeno opustit území Ruské federace do konce dne 16. dubna,“ sdělilo ruské ministerstvo zahraničí.

Proč Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině?

Video placeholde
Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině? • Videohub

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na „striktní paritu“, počty tak měly být stejné.

Po ruské invazi na Ukrajinu Česko zareagovalo dalším diplomatickým krokem, když odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, což znamenalo snížení početního stavu o dalších 18 pracovníků. Zároveň pozastavilo provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu.

Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů, řekla minulý týden Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Česko mělo podle ní na začátku dobna na zastupitelském úřadu v Moskvě vyslaných celkem 17 zaměstnanců.