Aktualizováno
EU použije zmrazená ruská aktiva na nákup munice pro Ukrajinu

Ukrajinský dělostřelec u Kreminny, Doněcká oblast (11. 4. 2024).

Ukrajinský dělostřelec u Kreminny, Doněcká oblast (11. 4. 2024). Zdroj: ČTK / AP / Alex Babenko

Zástupci členských zemí Evropské unie se v Bruselu shodli, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě využijí k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci této země. Informovalo o tom belgické předsednictví.

Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

Nalezení shody předcházely dlouhé debaty. Některé země totiž odmítaly využitím peněz na vojenské účely.

Belgické předsednictví ale přišlo s kompromisním návrhem, který uspokojil i ty země, které si přály zůstat neutrální, jako například Rakousko, Malta, Kypr či Irsko. Výhrady k posílání vojenské pomoci na Ukrajinu už dříve daly najevo i Slovensko a Maďarsko. Česko naopak podporovalo využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv v Evropě jak na rekonstrukci, tak na obranu válkou zmítané země.

Válka na Ukrajině potrvá ještě roky, říká analytik Bříza

Video placeholde
Válka na Ukrajině potrvá ještě roky, říká analytik Vlastislav Bříza • e15

Západní země v reakci na útok ruských vojsk na Ukrajinu před více než dvěma lety zmrazily aktiva ruské centrální banky v hodnotě kolem 210 miliard eur. Většina těchto aktiv se nachází v Evropě, zejména v mezinárodním centru pro vypořádání plateb Euroclear v Belgii. Právě výnosy z těchto aktiv chce Evropská komise poskytnout Ukrajině.

Celkový finanční příspěvek pro Ukrajinu ze zmrazených ruských aktiv by se letos mohl pohybovat kolem 4,5 miliardy eur. První finance by Kyjev mohl získat už v červenci. Bouřlivé diskuse se vedly rovněž o tom, kolik peněz si Euroclear může ponechat na své výdaje. Částka byla v průběhu jednání snížena ze tří procent - s čímž země EU nesouhlasily - na 0,3 procenta.