Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou, uvedl Vystrčil v Kyjevě

Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil Zdroj: Reprofoto ČT24

Šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS (vlevo) jede na Ukrajinu na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny. Na cestě vlakem ho doprovázejí místopředseda Senátu Jiří Růžička z TOP 09 (druhý zprava), nezávislý senátor Pavel Fischer (třetí zprava) a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil navštívil Kyjev. (14. 4. 2022)
Předseda Senátu Miloš Vystrčil navštívil Kyjev. (14. 4. 2022)
Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS (na snímku vlevo) dorazil 14. dubna 2022 do Kyjeva. Na cestě na Ukrajinu ho doprovázejí první místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), nezávislý senátor Pavel Fischer a polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým (na snímku vpravo)
5
Fotogalerie

Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes se svým polským protějškem Tomaszem Grodzkým navštívil Ukrajinu, která od konce února čelí ruské invazi. V projevu k ukrajinském parlamentu odmítl možnost územních ústupků Rusku, počínání ruských vojáků v ukrajinských městech přirovnal k nacistickému vyhlazení českých obcí a podpořil začlenění Ukrajiny do EU. Poválečnou obnovu Ukrajiny označil Vystrčil za společnou povinnost, neboť Ukrajinci podle něj bojují také za ideje, na kterých Evropa postavila svoji prosperitu.

Čeští a polští senátoři dopoledne navštívili město Boroďanka u Kyjeva, které utrpělo během ruského bombardování a okupace značné škody. Osudy Putinovými vojáky vyvražděných měst Buča, Irpiň nebo Boroďanka jsou „velmi podobné osudu Hitlerovými vojáky vyvražděných českých obcí Lidice a Ležáky“, uvedl Vystrčil v projevu k ukrajinským zákonodárcům.

Senátorskou misi podpořil premiér Petr Fiala, podle něhož je třeba pokračovat v projevech podpory vůči Ukrajině. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského je návštěva i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. Ozývají se totiž také hlasy, že podobné cesty jsou jen snahou politiků se zviditelnit a Ukrajině nic nepřinesou. „Pro Ukrajinu je velice důležitý každý symbolický akt podpory, oni dnes doslova bojují na život a na smrt,“ řekl šéf diplomacie novinářům.

Osamocený ukrajinský tank dokázal zničit několik ruských obrněných vozidel u města Nova Basan

Video placeholde
• Twitter

Fiala podnikl cestu do Kyjeva před měsícem společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. Po nich do Kyjeva zamířila řada představitelů evropských zemí.

Čeští a polští senátoři dorazili do Kyjeva vlakem, přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. Návrat české části delegace, kterou tvoří také místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer, je plánován na páteční ráno.

Český Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.

Česko od začátku bojů posílá Kyjevu vojenskou i humanitární pomoc, naopak do České republiky dorazilo podle odhadů z Ukrajiny přes 300 tisíc uprchlíků, hlavně žen a dětí.