Visegrádská čtyřka se dohodla na společném postupu při pomoci Ukrajině. Souhlasil i Orbán

Petr Fiala, premiér České republiky

Petr Fiala, premiér České republiky Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky, kam patří Česko, Maďarsko, Slovensko a Polsko, se dohodli na společném postupu při pomoci Ukrajině, i přestože mají jiné názory. Uvedl to český premiér po společném jednání. Podle Fialy je potřeba pomoct Ukrajině  finančně. 

Orbán podle českého premiéra potvrdil postoj sdílený Prahou, Varšavou i Bratislavou, že „Rusko nesmí představovat hrozbu pro Evropu a že je potřeba podporovat nezávislost Ukrajiny a její územní integritu v plném rozsahu“.

„Měli jsme možnost si otevřeně vyjasnit některé věci a některá nedorozumění a postoje, které se objevily v minulosti. Nebudu tajit, že na některé věci máme odlišné názory,“ řekl Fiala a dodal, že pokud jde o otázku Ukrajiny a Ruska, tak Orbán potvrdil, že v základních otázkách se jeho postoj shoduje s postoji ostatních zemí V4.

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se dnes v Košicích sešli na prvním setkání v tomto formátu po více než půl roce. Kromě ruské agrese vůči Ukrajině hovořili i o dopadech války na energetiku či o nelegální migraci.

Video placeholde
Premiér Petr Fiala (ODS) na Národní třídě během oslav 17. listopadu 2022 • Blesk - Nikola Forejtová, Elmer Calvarho