Hrad Helfštýn prochází rekonstrukcí - dron E15 | E15.cz

Dron E15: Helfštýn přivítá návštěvníky v lednu

Michal NosekJiří Liebreich

Brány středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku se na začátku ledna znovu otevřou návštěvníkům. Stane se tak při novoročním výstupu, který se odehraje v sobotu 4. ledna. Hrad byl naposledy otevřen o víkendu na konci listopadu.

 

 

Hrad Helfštýn prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Po opravách a dostavbě se jeho palác otevře veřejnosti v podobě patrového výstavního prostoru. 

„Cena za stavební úpravy a rekonstrukci hradu Helfštýn 64,7 milionu korun a termín dokončení je v dubnu příští rok,“ uvedl Michal Talián, mluvčí stavební firmy Hochtief, která práce provádí. Základem jsou podle něj práce spojené  se statickým zajištěním hradebních zdí a zbytků kleneb pomocí mikropilot, výztuže a stažení lany a sanací stávajících konstrukcí.

Přibudou i nové prvky, které mají funkci užitnou, ale i estetickou. „Pomocí nich je snahou vytvořit ze současných dost obdobných prostor vytvořit prostory různé, polo-uzavřené, zastřešené v různých výškách, nebo naopak otevřené. Na nové konstrukce bude použita základní trojice materiálů – plech z patinující oceli, leštěný beton, sklo,“ doplnil Talián.

Památkového ústav vyžaduje aby bylo řešení nových prvků přesahovalo stávající výšku a objem hradu. K zastřešení prostor mezi stávající konstrukcemi  stěn vyřeší průsvitná skleněná membrána. Sklo je z funkčních i estetických důvodů zvoleno jako pískované. Jednak to podle stavbařů ulehčí jeho údržbu, jednak rozptýlí světlo a poskytne tak vynikající světelné podmínky pro expozici a nasvětlení samotné architektury paláce. Skleněnou střechou je navrženo zakrýt pět výstavních prostor a dvě schodiště.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!