Volby 2018 | Volba prezidenta 2018 - kandidáti, informace, výsledky online | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Informace o prezidentských volbách 2018

red

Základní informace o prezidentských volbách 2018 - kdy se volí, jak se volí, kdo kandiduje. Všechno info přehledně a aktuálně. 

Kdy budou prezidentské volby?

Předseda Senátu Milan Štěch stanovil datum konání prvního kola přímé volby prezidenta na 12. a 13. ledna 2018. Předpokládané druhé kolo, v němž si lidé definitivně vyberou budoucí hlavu státu, bude 26. a 27. ledna. Nekonalo by se jen v tom případě, že by jeden z kandidátů získal nadpoloviční většinu všech hlasů.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Volební model

Prezident je volen prostřednictvím přímé volby, která vstoupila v účinnost 1. října 2012. Volit prezidenta můžou občané České republiky, kteří dosáhli 18 let věku. V letech 1993–2012 byl prezident voleb prostřednictvím obou komor Parlamentu, tedy poslanci a senátory na společné schůzi.

Komentář Jany Havligerové: Hledání prezidenta dostává smysl

Kdo může být prezidentem

Prezidentem se může stát osoba, která je občanem České republiky a dosáhla věku 40 let. Navrhovat kandidáta můžou sami občané, kteří dosáhli 18 let věku, prostřednictvím petice, která musí být podepsána 50 000 občany (nově při sbírání podpisů nejspíše bude nutné uvádět číslo občanského průkazu). Navrhovat svého kandidáta můžou také poslanci, kterých je potřeba nejméně dvacet či senátoři, těch je potřeba nejméně deset.

Kdo kandiduje

Současný prezident Miloš Zeman, který složil slib 8. března 2013, oznámil, že bude znovu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018. Úmysl kandidovat vyjádřil také podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer nebo chemik a předseda AVČR Jiří Drahoš.

Řadu zájemců o prezidentské křeslo rozšířil v červnu také bývalý šéf mladoboleslavské Škoda Auto Vratislav Kulhánek a v červenci hudebník Petr Hannig. Strana Realisté v srpnu představila svého vlastního kandidáta, šéfa Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka. Na konci srpna ohlásil podnikatel Vladimír Boštík, že má dostatečný počet hlasů pro kandidaturu na prezidentský post.

Prezidentští kandidáti budou sbírat čísla občanských průkazů

Více o kandidátech najdete zde >>>

Vše o prezidentských volbách 2018

Autor: red
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!