AFP: Slzy a šok v Nizozemsku. Země truchlí za oběťmi z letadla | E15.cz

AFP: Slzy a šok v Nizozemsku. Země truchlí za oběťmi z letadla

místo dopadu malajsijského letadla na Ukrajině
místo dopadu malajsijského letadla na Ukrajině
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozrušení a vzlykající příbuzní se shromáždili na amsterodamském letišti Schiphol, zatímco se Nizozemsko snaží vzpamatovat ze čtvrteční katastrofy malajsijského letadla. Let společnosti Malaysia Airlines MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru zmizel z radarů, než se s 298 lidmi na palubě zřítil ve východní části Ukrajiny a vyšetřovatelé prověřují možnost, zda letadlo nebylo sestřeleno.

Proruští separatisté a vládní činitelé v Kyjevě se navzájem obviňují z odpovědnosti za katastrofu poté. Oobjevily se totiž informace, že letadlo mohlo být sestřeleno raketou země-vzduch. Nizozemské červeno-bílo-modré vlajky byly po celé zemi i na všech nizozemských velvyslanectvích ve světě spuštěny na půl žerdi. Prohlášení a kondolence rodinám zveřejnil nizozemský král, premiér i řada vládních činitelů.

Viceprezident společnosti Malaysia Airlines Huib Gorter na tiskové konferenci na letišti Schiphol prohlásil, že společnost přepraví letadlem příbuzné obětí na Ukrajinu na místo neštěstí, pokud si to budou přát. Zpráva o zřícení letadla mnoho obyvatel Nizozemska šokovala. Stala se jen čtyři měsíce poté, co jiné letadlo společnosti Malaysia Airlines zmizelo beze stopy nad Indickým oceánem s 239 lidmi na palubě.

„To snad nemůže být pravda!“ napsala na Facebook Alicia de Boerová, když se dozvěděla, že její přítel, mladý Holanďan Cor Pan, byl patrně na palubě zříceného boeingu. Těsně před nástupem do letadla na internet poslal fotografii letounu s komentářem: „Jestli někde zmizí - tak vypadá takhle.“ Cor Pan, který do Malajsie letěl s vidinou dovolené na pláži, fotografii poslal jako vtipnou poznámku s ohledem na pohřešovaný malajsijský letoun. Po pádu letadla ale jeho zpráva nabrala tragický smysl a ve čtvrtek večer už ji na Facebooku sdílelo více než 10000 lidí.

Katastrofa malajsijského letadla představuje druhou nejvyšší ztrátu pro Nizozemsko při leteckém neštěstí od děsivé srážky dvou letadel Boeing 747 na Kanárských ostrovech, při níž v roce 1977 zahynulo 238 Nizozemců.

Ve čtvrtek ovšem šokovaní cestující, kteří měli nastoupit do dalšího spoje do Kuala Lumpuru, shodně uváděli, že je neštěstí od cesty neodradí. „Nastoupím do letadla. Jsem si jist, že letecká společnost teď přijme potřebná opatření,“ řekl agentuře AFP jeden z cestujících. „Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa,“ dodal další fatalisticky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video