Američané začali stavět protiraketovou základnu v Polsku | E15.cz

Američané začali stavět protiraketovou základnu v Polsku

Zahájení stavby americké protiraketové základny v Polsku
Zahájení stavby americké protiraketové základny v Polsku
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Polský prezident Andrzej Duda, ministři obrany a zahraničí Antoni Macierewicz a Witold Waszczykowski a náměstek amerického ministra zahraničí Frank Rose dnes v severopolském Redzikowu slavnostně zahájili stavbu americké základny, jež bude součástí protiraketového štítu chránícího evropské spojence v NATO. Projekt vyvolává ruské námitky. Základna s radarem a protiraketovými střelami má v Polsku fungovat od roku 2018.

Prakticky stejná základna amerického protiraketového systému Aegis je od čtvrtka v provozu v Rumunsku. Při pokládání základního kamene v Redzikowu byl dnes mezi hosty i rumunský ministr obrany Mihnea Motoc.

„Základna podle polských komentátorů zvětší bezpečnost Polska jako stálé americké zařízení strategického významu. Údaje z radaru také zlepší schopnosti polské protivzdušné obrany,“ uvedla televize TVN 24.

Porušení dohod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil budování protiraketového štítu v Evropě za jasné porušení odzbrojovacích dohod. Rusko bude podle Putina nuceno reagovat na ohrožení své národní bezpečnosti, ale nenechá se vtáhnout do závodů ve zbrojení.

NATO ujišťuje, že štít není namířen proti Rusku, ale má sloužit obraně. Moskva tomuto tvrzení nevěří a prohlašuje, že projekt ohrožuje ruskou národní bezpečnost.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí již ve čtvrtek označila rozmístění amerických protiraketových střel v Rumunsku za porušení dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Moskva odpoví odvetnými vojenskými opatřeními, varovala Marija Zacharovová bez dalšího upřesnění. Dříve Moskva varovala Polsko a Rumunsko, že přijetím štítu se automaticky stanou „cílem“ ruských raket.

Rusko podle velitele strategických sil Sergeje Karakajeva hodlá do roku 2022 plně přezbrojit na modernější mezikontinentální rakety, které mají umět překonat současnou i budoucí americkou protiraketovou obranou.

Demonstrace u vjezdu

Proti výstavbě základny v Redzikowu je také část obyvatel z okolí. Před vjezdem na základnu dnes demonstrovalo asi 70 lidí s transparenty „Ne protiraketovému štítu“, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. Podle odpůrců základna způsobí velké hospodářské škody zabráním rozlehlých pozemků, které by se daly využít k produktivnějším investicím. Obávají se také vlivu radaru na lidi a životní prostředí.

„Je to neopakovatelná příležitost předvést výrazný a rozhodný odpor proti této investici, proti nepoctivé informační politice polské vlády a proti nedostatku péče o bezpečnost a zdraví místních obyvatel,“ zvali k protestu organizátoři demonstrace, podle kterých region v důsledku základny utrpí miliardové ztráty.

Kromě základen v Polsku a Rumunsku protiraketový systém zahrnuje také radar včasné výstrahy v Turecku, jakož i čtyři americké torpédoborce s protiraketovým systémem Aegis ve španělských vodách. Jednotlivé prvky jsou propojeny se střediskem velení a kontroly na americké základně v německém Ramsteinu, připomněla TVN 24.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.