Americký dron zabil vůbce IS v Afghánistánu a Pákistánu | E15.cz

Americký dron zabil vůbce IS v Afghánistánu a Pákistánu

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk, dron používaný americkou armádou
Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk, dron používaný americkou armádou
• 
ZDROJ: Tomas Zelezny a Zbynek Pecak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při útoku amerického bezpilotního letounu zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to afghánský velvyslanec v Pákistánu a následně zprávu o Saídově smrti potvrdil také Pentagon.

„Mohu potvrdit, že vůdce IS Háfiz Saíd a další velitelé a bojovníci byli zabiti při útoku amerického bezpilotního letounu 26. července v okrese Kot v provincii Nangarhár,“ řekl agentuře Reuters afghánský velvyslanec Omar Zachilvál.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Gordon Trowbridge poté v prohlášení uvedl, že zpráva o smrti Saída je pravdivá. Podle něj Saíd, který byl označován za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, přišel o život při společné operaci amerických a afghánských speciálních sil proti Islámskému státu v jižní části provincie Nangarhár. Na rozdíl od afghánského diplomata Trowbridge označil jako místo smrti vůdce IS v Afghánistánu a Pákistánu okres Ačin.

Trowbridge řekl, že Saíd se přímo podílel na útocích proti americkým a dalším zahraničním jednotkám a jeho skupina bojovníků věrná Islámskému státu využívala Nangarhár k výcviku a vyzbrojování radikálů. Podle Pentagonu smrt tohoto vůdce IS zasáhne operace Islámského státu a verbování nových bojovníků v regionu.

Afghánská tajná služba přinesla informaci o Saídově smrti již loni v červenci, Islámský stát ji ale následně popřel.

Původem Pákistánec Saíd patřil dříve k hnutí Taliban, ale minulý rok přešel k IS. Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Talibanu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Talibanu či k teroristické organizaci Al-Káida.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video