Americký průmysl ztrácí dech, už pět měsíců v řadě klesá | E15.cz

Americký průmysl ztrácí dech, už pět měsíců v řadě klesá

ilustrační foto, průmysl
ilustrační foto, průmysl
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu nečekaně pokračovala v poklesu a ztrácela už pátý měsíc po sobě. Proti předešlému měsíci se celková produkce snížila o 0,2 procenta a stejným tempem oslabil výkon zpracovatelského průmyslu. Plyne to z údajů, které zveřejnila tamní centrální banka (Fed). Čísla potvrzují, že slabý zpracovatelský a těžařský průmysl zůstávají výraznou brzdou růstu největší světové ekonomiky.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru odhadli, že celková produkce stoupne o 0,2 procenta. V dubnu se podle zpřesněných dat snížila o 0,5 procenta. V meziročním srovnání byla průmyslová výroba v květnu stále ještě vyšší o 1,4 procenta.

Zpracovatelský průmysl, který je do značné míry zaměřen na vývoz, už řadu měsíců podkopává silný kurz dolaru. Výkon sektoru těžby ropy a plynu sráží propad investic, který je důsledkem výrazného poklesu světových cen ropy za poslední rok.

Graphical visualization of United States Industrial Production MoM

Těžba ropy a plynu se snížila o 7,9 procenta a tempo poklesu poprvé od počátku roku sestoupilo do jednociferných čísel. Celkově klesl výkon sektoru těžby surovin o 0,3 procenta. Produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, se díky teplému počasí a zvýšeným nárokům na klimatizaci zvýšila o 0,2 procenta.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala v přepočtu na celý rok pokles o 0,7 procenta. Stejně jako o rok dříve se na ní výrazně podepsalo nepříznivé zimní počasí, k němu se ale přidal negativní vliv silného kurzu dolaru na obchodní bilanci a pokles investic do těžby ropy. Tyto dva faktory přetrvávají i v tomto čtvrtletí, analytici tak vesměs očekávají pouze mírné oživení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.