Americký sen se drolí, naznačuje studie | E15.cz

Americký sen se drolí, naznačuje studie

Dáša Hyklová, Euro

Spojené státy americké vypadly v letošním hodnocení nezávislého londýnského think tanku Legatum Institute z první desítky nejvíce prosperujících zemí světa. Z desáté příčky poklesly v rámci 2012 Legatum Prosperity Index na dvanáctou. Největší blahobyt si na zeměkouli užívají obyvatelé skandinávských zemí. První místo patří Norsku, po němž následuje Dánsko a třetí skončilo Švédsko.

Do první desítky se probojovala také Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Finsko, Holandsko, Švýcarsko a Irsko. Česká republika skončila v celkovém hodnocení na 28 místě.

Letošní Legatum index hodnotil 142 států, což představuje 96 procent světové populace a 99 procent světového HDP. Institut sestavuje žebříček od roku 2007, přičemž situaci v jednotlivých zemích posuzuje podle osmi hlavních parametrů jako je ekonomika země, podnikání a příležitosti, systém vládnutí, školství, zdravotnictví, osobní svoboda, bezpečnost a sociální kapitál.

Nejlepší systém vládnutí mají podle letošního indexu ve Švýcarsku, pro podnikání je nejideálnější Dánsko a nejlepší systém školství si užívají obyvatelé Nového Zélandu. Ve zdravotnictví drží prim Lucembursko, nejbezpečněji je na Islandu, největší osobní svobodě se těší Kanaďané a nejlepší sociální péčí se může pochlubit Norsko. Na opačném konci tabulky se umístily již tradičně nejchudší země střední Afriky a na západním pobřeží tohoto kontinentu a také státy zmítané konflikty jako Afghánistán, Sýrie a Irák. Úplně poslední skončila Středoafrická republika.

Vítězové a poražení letošního Legatum Prosperity Index:

Umístění Země
1. Norsko
2. Dánsko
3. Švédsko
4. Austrálie
5. Nový Zéland
28. Česko
138. Haiti
139. Čad
140. Afghánistán
141. Republika Kongo
142. Středoafrická republika

Česká republika dopadla ve všech kategoriích lépe, než sousední Slovensko, které skončilo celkově na 36. místě. Nejlépe vyhodnotil Legatum Institute naše školství ( 22. místo) a nejhůře jsme na tom co do osobní svobody a sociální péče. V rámci těchto kategorií skončila Česká republika na 45. místě.

Studie uvádí, že v posledních čtyřech letech se zvýšila ve všech sledovaných regionech globální prosperita a to i přes negativní vliv finanční krize. Co do výkonnosti ekonomik si nejvíce polepšily země asijského kontinentu, přičemž se objevuje nová generace tzv. asijských tygrů jako je Vietnam, Thajsko, Malajsie a Indonésie. Například Malajsie skončila celkově 45., ovšem v kategorii ekonomika je na 15. místě ve světě. Číně patří v této oblasti dokonce 11. příčka, nicméně co do osobní svobody je až na 128. místě.

Při posuzování všech parametrů se celkově daří i Evropě, například Holandsko (8. místo) Irsko (10. místo) a Německo (14. místo) si ve srovnání s posledním hodnocením v celosvětovém žebříčku dokonce polepšily. Nicméně co do výkonu ekonomik jsou na tom dvě třetiny evropských zemí (24 z 33) hůře, než v roce 2009. Největší propad z pohledu prosperity zaznamenalo Řecko. Umístilo se na 49. příčce, což je o deset míst hůře, než posledně.

Celosvětově se zhoršila také bezpečnost a to především v zemích zasažených tzv. Arabský jarem a také na území Latinské Ameriky, konkrétně v Mexiku, Paraguaji a Hondurasu. Dalším závěrem Legatum Institut je již zmiňovaný pokles blahobytu ve Spojených státech. „Americký sen“ je v ohrožení. Podle studie totiž čím dál méně Američanů věří, že tvrdě pracovat automaticky znamená mít i úspěch.

Autor: Dáša Hyklová, Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.