Amerika se opět vzdálila Evropě, ta balancuje na hraně recese | E15.cz

Amerika se opět vzdálila Evropě, ta balancuje na hraně recese

Evropa obměnila lídry. V čele Evropské komise stanul Jean-Claude Juncker (vlevo), prezidentem se stal Donald Tusk
Evropa obměnila lídry. V čele Evropské komise stanul Jean-Claude Juncker (vlevo), prezidentem se stal Donald Tusk
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ani letošní rok si evropští státníci za rámeček nedají. Spojené státy se jim ekonomicky zase o něco vzdálily. Balancování na hraně recese v Evropě již trvá příliš dlouho a nervozita v Bruselu i dalších evropských centrech roste. Analytici Evropě vyčítají přílišnou byrokracii, mnoho šéfů, neschopnost o něčem rozhodnout a často přehnané ambice.

„Největší problém Evropy je leadership, schopnost něco prosadit,“ konstatuje Jan Sýkora, předseda představenstva společnosti Wood & Company. Recept se zdá jednoduchý, ale neprůchodný. „Kdybychom tu chtěli emulovat prostředí Spojených států, znamenalo by to větší integraci Evropské unie, což se nyní nezdá jako politicky průchozí varianta,“ dodává Sýkora.

Evropa a eurozóna zvlášť se dívají ekonomickým konkurentům na záda. A to už s notným odstupem. Analytici nad ekonomickým růstem starého kontinentu lámou hůl již delší dobu. Sama Evropská komise minulý měsíc snížila odhad očekávaného růstu – eurozóna příští rok poroste jen o 1,1 procenta místo 1,7 procenta. Další zhoršení výhledu není navíc vyloučeno.

To Spojené státy se s nižším než tříprocentním růstem nespokojí. Za vše hovoří počty nezaměstnaných na obou stranách Atlantiku. V listopadu bylo ve Spojených státech bez práce 5,8 procenta práceschopného obyvatelstva. V Evropské unii to bylo 10,1 procenta a v eurozóně dokonce 11,5 procenta. Ačkoli se s mírou nezaměstnanosti dá pružně pracovat, na dvojnásobný rozdíl metodická kouzla přece jen nestačí.

Vývoj HDP EU

Některým stagnace Evropy nevadí. „Evropa na tom není hůře než před rokem,“ řekl deníku E15 Mauro Ratto, šéf oddělení pro rozvíjející se trhy ve společnosti Pioneer Investments. „No a?“ reagoval na poznámku, že starý kontinent na tom není ani lépe než před rokem. Růst si prý najde v Asii. Takto ale mohou myslet investoři, ne evropští státníci.

Vysoké evropské nezaměstnanosti růst v Indonésii nepomůže. Zářné zítřky podle všeho nečekají ani společnou evropskou měnu. Evropská centrální banka (ECB) již přitom dělá, co může, aby povzbudila růst v osmnáctce. Nabrala tak jiný kurz než centrální banky Spojených států či Velké Británie, kde tištění peněz pomalu končí a země se zvolna odhodlávají ke zvyšování úrokových sazeb. Hlasy z oboru tvrdí, že ECB bude sazby držet na nule ještě několik let, a někteří analytici počítají i se scénářem, kdy během dvou let hodnota eura spadne na úroveň dolaru nebo i níže.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.