Ankara odvolala velvyslance v Německu. Merkelová: Naše vztahy jsou silné | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ankara odvolala velvyslance v Německu. Merkelová: Naše vztahy jsou silné

Ankara odvolala velvyslance v Německu. Merkelová: Naše vztahy jsou silné
Binali Yildirim
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Turecko odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím poté, co Spolkový sněm uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Zároveň si turecké ministerstvo zahraničí si předvolalo německého chargé d'affaires v Ankaře k podání vysvětlení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy a že se turecké vedení poradí, jak na rezoluci odpoví.

Yildirim také vyjádřil názor, že „chybné rozhodnutí“ německého parlamentu má na svědomí „rasistická arménská lobby“. O výrazném zhoršení vztahů hovořil také mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktay. Strana podle agentury Reuters plánuje předložit v tureckém parlamentu deklaraci odsuzující rezoluci Spolkového sněmu.

„Vztahy Německa a Turecka jsou navzdory některým názorovým rozdílům široké a silné“. Prohlásila to kancléřka Angela Merkelová na konferenci, která se konala krátce poté, co Spolkový sněm uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu.

„Je toho mnoho, co Německo a Turecko pojí, a i když máme rozdílné názory na některé jednotlivé věci, šíře našich vztahů, naše přátelství, naše strategické vazby jsou skvělé,“ uvedla Merkelová na tiskové konferenci po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Berlín chce mít podle Merkelové nadále dobré vztahy s Ankarou, podporuje ale i dialog mezi Tureckem a Arménií.

Masakr Arménů Osmanskou říší splňuje kritéria genocidy, schválilo Německo

Svou reakci na německé rozhodnutí na twitteru umístil také šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. „Způsob, jakým uzavřít temné stránky ve vlastní historii, není v tom, že se pošpiní historie jiných zemí nezodpovědným a nepodloženým rozhodnutím parlamentu,“ napsal.

Arménie rezoluci vřele uvítala. Arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan dnes řekl, že Německo „významně přispělo nejen k mezinárodnímu uznání a zavržení arménské genocidy, ale také k univerzálnímu boji za prevenci genocidy a zločinů proti lidskosti“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!