Anonymous hrozí dalšími útoky na čínské weby | E15.cz

Anonymous hrozí dalšími útoky na čínské weby

Čína, internet
Čína, internet
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hackerské sdružení Anonymous podle agentury AFP pohrozilo dalšími útoky proti čínským internetovým stránkám. Hackeři je napadají na protest proti tomu, že Peking podle nich prosazuje cenzuru internetu. Čínská vláda tento týden přiznala, že se terčem útoku stalo na 300 stránek vládních institucí či státních podniků.

Anonymous pronikli v tomto týdnu na stovky čínských oficiálních stránek a změnili jejich obsah. Na stránkách se tak objevovaly vzkazy obyvatelům, ale i vládě v Pekingu.

„Čínskému lidu: Vaše vláda ovládá internet ve vaší zemi a snaží se filtrovat všechno, co považuje za hrozbu vůči sobě,“ uváděl jeden ze vzkazů. „Drahá čínská vládo, nejsi nezničitelná. Dnes jsou napadeny webové stránky, zítra padne tvůj zlý režim,“ napsali hackeři v dalším vzkazu.

Anonymous zaútočili na čínské oficiální weby Autor:

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí přiznal, že byly oficiální internetové stránky napadeny. Odmítl ale tvrzení hackerů, že by v zemi panovala internetová cenzura.

„Čínský internet je otevřený všem, uživatelé mají na internetu naprostou svobodu. Čína získala za velmi krátkou dobu 500 milionů uživatelů internetu a 300 milionů bloggerů, což ukazuje přitažlivost a otevřenost čínského internetu,“ uvedl mluvčí. „Čínská vláda řídí internet podle zákonů a pravidel,“ dodal.

Otevřený internet? Směšné, zní z čínských mikroblogů

V čínské internetové komunitě se ale ihned ozvaly hlasy popírající tvrzení o internetové svobodě. „Otevřený internet? Jak můžete takhle vymývat lidem mozek?“ reagoval na výrok mluvčího čínské diplomacie jeden z uživatelů mikroblogovací služby Weibo.

Peking podporuje využívání internetu pro vzdělávání či k obchodním účelům, ale tvrdě cenzuruje veškeré materiály, které považuje za podvratné. Vláda se snaží například blokovat přístup ke světově nejpopulárnější mikroblogové službě Twitter. Požaduje také, aby se uživatelé čínských mikroblogů registrovali pod svým pravým jménem.

Čínská vláda rovněž před týdnem nechala dočasně uzavřít 16 webových portálů, včetně služby Weibo. Peking tvrdil, že tak chce omezit šíření „fám a nelegálních informací“.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.