Anonymous: IS chce v neděli zaútočit na více místech světa | E15.cz

Anonymous: IS chce v neděli zaútočit na více místech světa

Maska Guye Fawkese se stala symbolem známého hnutí Anonymous
Maska Guye Fawkese se stala symbolem známého hnutí Anonymous
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) údajně na neděli plánují několik velkých teroristických útoků po celém světě. Podle serveru listu International Business Times před tím varovalo aktivistické hnutí Anonymous. Terčem atentátů se má znovu stát Paříž a dále některá místa v Itálii, Indonésii, Libanonu i Spojených státech.

Hnutí Anonymous je mezinárodní sítí počítačových hackerů a aktivistů, které podniká kybernetické útoky jménem obrany svobodného internetu. V reakci na pařížské atentáty z 13. listopadu, při kterých zahynulo 130 lidí, vyhlásili aktivisté IS válku na internetu. V úterý oznámili, že napadli už 5500 účtů na Twitteru, které patří právě islamistům napojeným na IS.

V rámci své činnosti proti radikálním islamistům údajně Anonymous shromáždili data, která vypovídají o útocích chystaných na neděli. V Evropě by se cílem teroristických útoků měly stát veřejné akce v Paříži, Římě a Miláně, další atentáty by se mohly podle Anonymous odehrát v Indonésii a Libanonu. Ve Spojených státech je prý teroristickým útokem ohrožena Atlanta.

Cílem je zajistit, aby se celý svět nebo alespoň lidé, kteří se na tyto akce chystají, dozvěděli, že se objevily hrozby a že existuje možnost útoku

„Cílem je zajistit, aby se celý svět nebo alespoň lidé, kteří se na tyto akce chystají, dozvěděli, že se objevily hrozby a že existuje možnost útoku. Dalším cílem je, aby DAIŠ věděl, že svět ví, a zrušil útoky,“ uvedl Anonymous. DAIŠ, v anglickém přepisu Daesh, je zkratka používaná pro IS v arabském světě.

Hnutí údajně informovalo o hrozícím nebezpečí příslušné úřady, které ale prý nejednaly, a proto se Anonymous rozhodl informace zveřejnit. Důkazy o ohrožení zástupci hnutí prý předali britským zpravodajcům z MI5, americkým službám CIA a FBI a australské vládě.

Terčem kybernetických útoků hnutí Anonymous se v minulosti staly webové stránky nadnárodních společností, justice či vládních orgánů v řadě zemí. V České republice kdysi hnutí napadlo portály politických stran a pozměnilo i stránky Ochranného svazu autorského (OSA).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.