Fotbal vs. politika. Özilův koment rozezlil Čínu | E15.cz

Arsenal ve stopách NBA. Özilův komentář proti čínskému režimu nenechala Čína jen tak

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská státní televize CCTV stáhla z vysílání nedělní utkání anglické fotbalové ligy mezi Arsenalem a Manchesterem City. Důvodem byl příspěvek záložníka Arsenalu Mesuta Özila na instagramu, v němž zkritizoval Čínu za tvrdý zásah na etnické muslimy v zemi. Místo utkání Arsenalu pustila CCTV záznam zápasu úhlavních nepřítelů Gunners, Tottenhamu. Čínští fanoušci následně demonstrativně pálili Özilovy dresy. A londýnský klub teď řeší, co s tím.

Jedenatřicetiletý Özil v pátek na svém instagramovém účtu označil etnickou turkickou skupinu Ujgurů za "válečníky, kteří odolávají perzekuci".

"Korány se v Číně spalují, mešity se uzavírají, islámské teologické školy a medresy se zakazují, náboženské vůdce jednoho po druhém zabíjejí. Navzdory tomu zůstávají muslimové zticha," napsal Özil v turečtině na pozadí vlajky Východní turkestánské republiky, která krátce existovala ve 40. letech minulého století. Nyní území známé jako Sin-ťiang kontroluje Čína.

Čínská fotbalová asociace vyjádřila nad Özilovým příspěvkem "velké rozhořčení a zklamání". 

Arsenal se na čínské sociální síti Weibo od Özilova postoje okamžitě distancoval. "Jde pouze o Özilův osobní názor. Jako klub zastává Arsenal názor, že se nikdy nemá zaplétat do politiky," uvedl londýnský klub.

Byznysové dopady

Čína pro Premier League představuje nejlukrativnější zahraniční vysílací trh. Streamovací služba PPTV.com zaplatila v roce 2016 za tříletou vysílací smlouvu do roku 2022 celkem 700 milionů dolarů (přes 16 miliard korun). Jakékoliv narušení možných dobrých vztahů s Čínou je tak pro klub i nejznámější fotbalovou ligu světa problém. Arsenal má v Číně dokonce vlastní fanouškovský bar a restauraci a chystá v zemi expanzi nových poboček.

Podobné spory s Čínou ale nejsou ani ve sportovní oblasti novinkou. V říjnu například propukl velmi obdobný konflikt s NBA. Generální manažer basketbalistů Houstonu Rockets Daryl Morey vyvolal v Číně pohoršení, když na sociálních sítích vyzval k podpoře hongkongských obyvatel při protestech za demokratizaci systému města pod čínskou správou.

Později tweet smazal a následně se omluvil, případ ale přerostl v diplomatickou při. Způsobilo to odliv fanoušků i obchodních partnerů, zrušení přenosů přípravných zápasů NBA v čínské státní televizi a omezení propagačních akcí ligy.

Mimo sportovní kluby a organizace se v nedávné době s podobnými kontroverzemi potýkalo i několik módních značek. Na pozadí hongkongských demonstrací a konfliktů se například nápis Hongkong objevil ve výčtu názvů suverénních zemí světa na tričku značky Versace. I italský brand se následně omlouval.

Pozvání na návštěvu

Co se Özilova případu týče, ten má ještě pokračování. Deník Guardian přinesl několik hlasů čínských fanoušků a fanynek fotbalu. „Když jste fotbalista, měli byste komentovat jenom fotbal,“ říká například jedna z nich. Čínský ministr zahraničních věcí Wang I dokonce pozval Özila k návštěvě Číny a studiu tématu, které komentoval. Özil podle něj nemá správné informace.

Ku příkladu OSN ale dlouhodobě upozorňuje na držení milionu ujgurů a dalších muslimských menšin v pracovních táborech v Sin-ťiangu.

Jiná Özilova kontroverze na sítích

Mesut Özil je Němec s tureckými kořeny. Před loňským mistrovstvím světa ve fotbale se vyfotil s tureckým prezidentem a osobním přítelem a svědkem na jeho svatbě Recepem Tayyipem Erdoganem. Na dres věnovaný Erdoganovi Özil napsal mému ctěnému prezidentovi a rozhořela se velká polemika o tom, zda by fotbalista jedné země měl projevit takové gesto vůči prezidentovi jiné země.

 

Autor: ČTK, snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video