South Park versus Čína - autoři seriálu reagují satirou | e15.cz

Čína vyhlásila válku South Parku. Též milujeme víc peníze než svobodu a demokracii, smějí se tvůrci

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tvůrci animovaného seriálu South Park Trey Parker a Matt Stone, vydali prostřednictvím Twitteru oficiální „omluvu“ Pekingu. Reagují tak na odezvu Číny na jeden díl populárního seriálu, který se věnoval dění v nejlidnatější zemi světa.

Epizoda s názvem „Band in China“ si utahuje z čínské cenzury, přičemž Peking odpověděl odstraněním všech sestřihů epizod a online diskusí o seriálu z Čínou kontrolované části internetu.

Na to nyní v duchu humoru seriálu reagují Parker se Stonem satirickým vzkazem: "Stejně jako NBA vítáme v našich domovech a srdcích čínské cenzory," uvedli tvůrci s odkazem na stupňující se spor mezi NBA a čínskou televizí. Roztržku a uvržení na černou listinu čínské vlády přinesl basketbalovému týmu Houston Rockets rovněž status na Twitteru. Generální manažer týmu zde vyjádřil podporu protestujícím v Hongkongu a Čína reagovala okamžitě. Přerušila sponzorskou podporu týmu a tamní televize ukončily přenosy zápasů.

"I my milujeme peníze víc než svobodu a demokracii a Si-Ťin Pching vůbec nevypadá jako Medvídek Pú,“ pokračuje twitterové sdělení. V roce 2017 byla postava medvídka odstraněna z čínských sociálních médií, protože lidé ho připodobňovali k čínskému prezidentovi.

Podívejte se na videorozhovor s Bohdanem Tůmou:

Video se připravuje ...
South Park

Kontroverzní díl, který čínské cenzory popudil  byl vysílán minulý týden v USA. V příběhu je postava Stana Marshe zachycena při prodeji drog v Číně. Za trest je odeslán na nucené práce a převýchovu komunistickou stranou. Server CNBC.com, který zprávu zveřejnil, se domnívá, že se jedná o přímý odkaz na hromadné internační tábory v Sin-ťiangu - ten je domovem ujgurské menšiny.

V jedné scéně je vidět vězeňská stráž, která Marshovi dá ránu elektrickým obuškem. "Jsem hrdým členem komunistické strany," reaguje Marsh a nahlas čte z karty, kterou mu předal tentýž strážce, který jej udeřil: "Strana je důležitější než jednotlivec."

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah