Assange chce opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně, bojí se vydání | E15.cz

Assange chce opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně, bojí se vydání

Julian Assange
Julian Assange
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange plánuje brzy opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně, kde se ukrývá kvůli obavám z vydání do Švédska. Na půdě ekvádorského zastoupení žije již více než dva roky. Nic bližšího ke svému záměru ale nesdělil. Jeho mluvčí řekl, že Británie nejdřív musí přehodnotit svůj dosavadní postoj a nechat Assange odejít, aniž by mu hrozilo zatčení.

V britských médiích se objevily zprávy, že Assangeův zdravotní stav se výrazně zhoršil a on potřebuje léčbu. Třiačtyřicetiletý Australan ale neupřesnil, proč by chtěl ambasádu opustit, ani kdy by k tomu mělo dojít. Potvrdil nicméně, že má určité zdravotní problémy.

Jak uvedl ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino, který seděl na tiskové konferenci vedle Assange, jeho země nepřestane zakladatele WikiLeaks podporovat. „Musí to skončit, dva roky jsou již příliš dlouhá doba, Julian Assange by měl být svobodný,“ prohlásil Patino.

Jen když ho policie pustí

Assangeovo vyjádření původně vyvolalo dojem, že ambasádu chystá opustit hned. Jeho mluvčí Kristinn Hrafnsson ale řekl, že učinit tak může až v případě, že britská vláda „odvolá obklíčení venku“. Assange prý nemá v úmyslu vydat se policii.

Patino řekl, že se pokusí o případu promluvit se svým britským protějškem. Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že stejně jako dosud usiluje o diplomatické řešení problému, ale trvá na tom, že Assange musí být vydán.

Dva roky v jedné budově

Ve Švédsku hrozí Assangeovi stíhání pro podezření ze znásilnění. Assange ale tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států, kde má čelit obvinění kvůli zveřejnění statisíců utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší na internetu. Jak Australan dnes zdůraznil, švédské úřady za poslední dva roky ve vyšetřování údajného znásilnění nijak nepokročily. „Z ničeho jsem nebyl obviněn,“ řekl Assange.

Na ekvádorském velvyslanectví je Australan od 19. června 2012 a od té doby budovu neopustil. Assangeův portál WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký poprask způsobil ve světě v roce 2010, kdy vystavil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen do vězení na 35 let.

Výběr hlavních událostí v kauze spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange
Prosinec 2006 - Vytvořen portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat (například údajů o velkých firmách).
Leden 2007 - Portál slovy spoluzakladatele Juliana Assange oznámil, že se mu díky „mezinárodní spolupráci“ podařilo shromáždit už víc jak milion dokumentů.
5. dubna 2010 - Na WikiLeaks byla zveřejněna videonahrávka z roku 2007, na níž posádka amerického vrtulníku střílí do skupiny údajných iráckých ozbrojenců. Byli v ní i dva pracovníci tiskové agentury Reuters, včetně reportérů zemřelo 12 lidí.
Červenec 2010 - Do vazby byl vzat americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning kvůli podezření ze zveřejnění přísně tajných informací. V online korespondenci se údajně vychloubal, že získal 260.000 amerických tajných zpráv a odeslal je WikiLeaks.
26. července 2010 - Server zveřejnil kolem 80.000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009. Dokumenty svědčí o sílícím a lépe organizovaném povstání Talibanu, o zabíjení civilistů či o tajných operacích americké CIA v Afghánistánu.
21. srpna 2010 - Agentury uvedly, že Assange je podezřelý z toho, že týden předtím při návštěvě Švédska obtěžoval jednu ženu a další znásilnil. Assange obvinění odmítl a stockholmská prokuratura ještě týž den zatykač stáhla s tím, že obvinění je nepodložené.
22. srpna 2010 - Prokuratura oznámila, že Assange je vyšetřován kvůli obtěžování. Na začátku září oznámila švédská státní zástupkyně, že Assange bude vyšetřován i pro podezření ze znásilnění.
18. listopadu 2010 - Švédsko na Assange vydalo mezinárodní zatykač kvůli znásilnění, sexuálnímu obtěžování a nátlaku.
24. listopadu 2010 - Švédský soud zamítl odvolání Assange proti mezinárodnímu zatykači.
7. prosince 2010 - Assange na švédskou žádost zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu.
14. prosince 2010 - Londýnský soud nařídil propustit Assange na kauci 240.000 liber (7,1 milionu Kč). Assange poté žil prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.
24. února 2011 - Britský soud rozhodl, že Assange může být vydán ke stíhání do Švédska.
2. listopadu 2011 - Londýnský soud zamítl odvolání Assange proti jeho vydání.
16. prosince 2011 - Britský nejvyšší soud umožnil Assangeovi, aby se u něho proti vydání odvolal.
30. května 2012 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska. Assange posléze soud požádal o nové projednání případu, jeho žádost však byla v polovině června zamítnuta.
19. června 2012 - Assange požádal na ekvádorské ambasádě v Londýně o politický azyl.
15. srpna 2012 - Britské úřady údajně pohrozily Ekvádoru, že vstoupí na území jeho londýnské ambasády a Assange zatknou.
16. srpna 2012 - Ekvádor se rozhodl udělit Assangeovi na svém londýnském velvyslanectví politický azyl.
5. září 2012 - Britský soud zabavil kauci 200.000 liber (asi 6,3 milionu korun) složenou za šéfa WikiLeaks Assange.
25. července 2013 - Assange zahájil činnost své nově založené politické strany, kterou pojmenoval WikiLeaks. Assange také oznámil svoji kandidaturu ve volbách do australského Senátu.
21. srpna 2013 - Trest 35 let vězení uložil americký vojenský soud vojáku Bradleymu Manningovi za vyzrazení obrovského množství utajovaných dokumentů serveru WikiLeaks. Prokuratura požadovala 60 let.
8. září 2013 - Na festivalu v kanadském Torontu si odbyl světovou premiéru životopisní drama o Assangeovi nazvané Fifth Estate (Pátá velmoc). Assange označil film za špatný.
16. července 2014 - Švédský soud potvrdil platnost zatykače na zakladatele serveru WikiLeaks Assange, který je již přes dva roky na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video