Assange je zadržován neoprávněně, potvrdila komise OSN | E15.cz

Assange je zadržován neoprávněně, potvrdila komise OSN

Julian Assange, Wikileaks
Julian Assange, Wikileaks
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie a Švédsko od prosince 2010 svévolně zadržují zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který by proto měl být osvobozen a odškodněn. V dnešním oficiálním vyjádření ke stížnosti, kterou Assange podal, to uvedla komise při Radě OSN pro lidská práva. Stockholm dal najevo, že názor komise vyšetřování Assange neovlivní, zatímco Londýn se proti dobrozdání komise důrazně ohradil s tím, že proti němu vznese námitku.

Švédsko usiluje o vydání čtyřiačtyřicetiletého Australana Assange kvůli podezření ze sexuálního násilí. Assange obvinění odmítá a v roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby předešel zatčení britskou policií a vydání do Švédska. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Stížnost kvůli „svévolnému zadržování“ podal Assange na Británii a Švédsko v roce 2014. Poukázal přitom na to, že se nemůže svobodně pohybovat, aniž by mu hrozilo zatčení. Případem se pak začala zabývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva.

Kritika švédského systému

V osmnáctistránkovém dokumentu, který nepřímo kritizuje švédský soudní systém, komise poukázala na to, že Assange nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn. V jeho případě bylo jen zahájeno předběžné vyšetřování.

„Pracovní skupina pro svévolná zadržování považuje různé formy zbavení svobody, jimž je Julian Assange vystavován, za svévolné zadržování,“ uvedl v prohlášení předseda pracovní skupiny Seong-Phil Hong. Dodal, že podle názoru komise by toto svévolné zadržování „mělo skončit, měla by být respektována jeho (Assengeova)… svoboda pohybu a měl by také mít nárok na odškodnění“.

Assange na polední tiskové konferenci, do níž se zapojil prostřednictvím videospojení z ekvádorského velvyslanectví, řekl, že závěr o jeho nezákonném zadržování je významným vítězstvím, které mu dává zcela za pravdu. „Nyní je na Švédsku, aby verdikt naplnilo,“ řekl Assange, podle něhož je verdikt komise „vážným rozhodnutím“.

Odpoledne také vyšel na balkon ekvádorské ambasády, což dělá velmi zřídka, protože na základě výhružných dopisů má strach z atentátu. Z balkonu pozdravil své přívržence, kteří ho přišli povzbudit. „Máme vás rádi. Hanba Británii,“ volala na něj jedna z přítomných žen. Assange označil rozhodnutí OSN za „nesporné vítězství historického významu“.

Respektovaný arbitr

Právníci Juliana Assange uvedli, že zakladatel WikiLeaks musí být okamžitě propuštěn a musí mu být poskytnuta ochrana před možným vydáním do Spojených států. Podle advokátky Melindy Taylorové nález pracovní skupiny ukazuje, že její klient byl po dobu dlouhého utrpení vystaven psychickému týrání a nyní je neustále, dnem i nocí, otevřeně i tajně sledován.

Rozhodnutí pracovní skupiny pro svévolná zadržování nejsou pro státy právně závazná, nicméně tento orgán je obecně respektován jako arbitr v oblasti mezinárodního práva.

Švédská vláda podle agentury Reuters v první reakci na dnes zveřejněné oficiální stanovisko komise OSN uvedla, že nemá žádný vliv na rozhodnutí švédské justice, která je nezávislá. Assange se podle ní dobrovolně rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě a švédské úřady nemají možnost jeho volbu ovlivnit. Žádným jejich rozhodnutím nebo jednáním prý nebyl zbaven svobody a kdykoli může velvyslanectví opustit.

Závěr se nelíbí ani Londýnu

Mluvčí švédské prokuratury Karin Rosanderová podle agentury AP uvedla, že „prohlášení pracovní skupiny nemá oficiální dopady na nynější vyšetřování“. Dodala, že prokurátor, který se případem zabývá, se nyní nemůže k rozhodnutí komise vyjádřit.

Závěr, který dnes zazněl ze Ženevy, se nelíbí ani Londýnu, který ho důrazně odmítl. „Nic se tím nemění. Naprosto odmítáme tvrzení, že Julian Assange je obětí svévolného zadržování. Spojené království už dalo OSN najevo, že proti názoru pracovní skupiny podá námitku,“ prohlásil podle médií mluvčí ministerstva zahraničí.

„Názor pracovní skupiny OSN ignoruje fakta a dobře známé ochranné mechanismy britského právního systému. Ve skutečnosti se (Assange) z vlastního rozhodnutí vyhýbá legitimnímu zatčení tím, že se rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě,“ řekl dále mluvčí. „Jsme frustrováni tím, že je umožněno, aby tato nepřijatelná situace pokračovala,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video