Astronaut NASA opustil výcvik. Poprvé za posledních padesát let | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Astronaut NASA opustil výcvik. Poprvé za posledních padesát let

Astronaut NASA opustil výcvik. Poprvé za posledních padesát let
Robb Kulin
• 
ZDROJ: NASA/AP

mit

Čtyřiatřicetiletý Robb Kulin dosáhl v minulém roce životního úspěchu. Prošel přísným výběrem a dostal se mezi hrstku vyvolených mužů a žen, ze kterých se jednoho dne stanou astronauti letící do vesmíru. Kulin však výcvikový program opustil, stalo se tak vůbec podruhé v historii americké agentury. Naposledy před padesáti lety.

Kulina si NASA vybrala z více než 18 tisíc kandidátů, čímž se dostal do skupiny 12 jedinců, které čekal náročný výcvik, na jehož konci byla vidina cesty do vesmíru. Kulin v něm však vydržel rok, tedy přesně polovinu času, který měl strávit v Johnsonově vesmírném centru v texaském Houstonu.

Důvody odchodu mladého astronauta jsou nejasné, mluvčí agentury pouze pro televizní stanici CBS uvedl, že Kulin odchází kvůli „osobním záležitostem“. Bližší informace NASA nedoplnila.

Z Mezinárodní vesmírné stanice unikal vzduch. V kosmické lodi Sojuz jsou dvě díry

Kulin měl přitom pro kariéru veškeré předpoklady. Vyrůstal na Aljašce, odkud se vydal studovat strojní inženýrství na univerzitu v Denveru. Díky dobrým studijním výsledkům obdržel stipendium, které mu umožnilo získat magisterský titul v materiálovém inženýrství, na něj navázal doktorátem. Do NASA pak přešel ze soukromé společnosti SpaceX, kde měl na starost spolehlivost letů.

Jak uvádí server Sciencealert.com, posledním astronautem, který výcvik opustil, byl v roce 1968 Brian T O'Leary, rovněž po roce v NASA. Důvody jeho odchodu však byly o něco pikantnější. O'Learyho si NASA vybrala jako kandidáta pro let na Mars, když však agentura od plánů odstoupila, astronaut program opustil kvůli „nedostatečným vyhlídkám“. Po odchodu z výcviku však na výzkum vesmíru nezanevřel. O'Learyho si vyžádal astronom a astrofyzik Carl Sagan, jež mu nabídl místo vyučujícího na Cornell University.

Autor: mit
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!