Atentátníkovi z Bostonu hrozí trest smrti, porota ho uznala vinným | E15.cz

Atentátníkovi z Bostonu hrozí trest smrti, porota ho uznala vinným

Džochar Carnajev
Džochar Carnajev
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká porota uznala Džochara Carnajeva vinným ze spáchání bombového útoku na Bostonský maraton v několika bodech obžaloby, za které hrozí trest smrti. Carnajevovi byla přiznána odpovědnost za smrt tří lidí a zranění 264 osob při atentátu z dubna 2013, stejně jako za zabití policisty o několik dní později při pronásledování atentátníků.

Verdikt, který porota vynesla po 11,5 hodině jednání, se v podstatě očekával. Soud teď bude muset rozhodnout, zda 21letého Carnajeva pošle na doživotí do vězení nebo zda mu dokonce vyměří trest smrti.

Zatímco trest smrti požaduje prokuratura, Carnajevova obhajoba se naopak pokouší docílit mírnějšího rozsudku. Tvrdí mimo jiné, že mozkem atentátu byl Džocharův starší bratr Tamerlan, který při zatýkání zemřel.

Soud se koná v Bostonu ve státě Massachusetts. Tento americký stát sice trest smrti zrušil před 30 lety, čečenský mladík byl ale obviněn na základě federálního zákona o trestu smrti. Právě federální proces umožňuje u obzvláště závažných případů přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest. Útok na Bostonský maraton byl největším teroristickým atentátem na území Spojených států od 11. září 2001.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.