Atény se místo zavádění reforem snaží oddálit splácení dluhu | E15.cz

Atény se místo zavádění reforem snaží oddálit splácení dluhu

Řecký ministr financí Janis Varufakis a premiér Alexis Tsipras
Řecký ministr financí Janis Varufakis a premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

Marian Hronek

Share on Facebook Messenger
Řecko se pokouší získat více času na uhrazení svých finančních závazků vůči MMF. Dluh ve výši tří set milionů eur má být uhrazen do 5. června, zemi ale docházejí prostředky. Ministr vnitra Nikos Vutsis v neděli řekl, že peníze na splátku „prostě nejsou“. Řecká vláda dala otevřeně najevo, že bez další půjčky od zemí eurozóny svůj závazek nebude schopna splnit.

EU ale poskytnutí dalších peněz podmiňuje tím, že Atény zavedou alespoň nejzásadnější reformy. Přitom čas na dosažení dohody s věřiteli o těchto reformách Řekům nezadržitelně utíká. A bez dohody další finanční prostředky nedostanou, jak včera prohlásil šéf Evropského stabilizačního mechanismu Klaus Regling.

Činitelé eurozóny neočekávají dosažení dohody ani do zítřejší telekonference náměstků ministrů financí států tohoto uskupení.

1,6 miliardy eur mají Atény celkem uhradit během června ve čtyřech splátkách

„Je tu také možnost, že by Řecko MMF uhradilo všechny splátky najednou někdy v průběhu června,“ cituje agentura Reuters nejmenovaného vysokého úředníka EU. To je jediná cesta, jak se vyhnout blížícímu se termínu a získat čas k dalšímu vyjednávání. Atény mají MMF během příštího měsíce uhradit ve čtyřech splátkách dohromady 1,6 miliardy eur.

Zástupci EU ale upozorňují, že tento trik zafunguje jen v případě, že bude aténská vláda schopna přesvědčit vlastní občany i finanční trhy o své důvěryhodnosti.

Komentář Jana Burše:

Jinak podle nich hrozí panika na trzích stejně jako to, že Řekové vezmou banky útokem a začnou vybírat hotovost. V takovém případě by vláda musela omezit výši výběru, čímž by ještě více podpořila obavy obyvatel i věřitelů.

„Nebude-li tu reálná šance, že si vláda s červnovou platbou poradí, bude to mít pro Řecko nepředvídatelné následky,“ komentoval snahu o oddálení termínu výše zmíněný zdroj z Bruselu.

William White: Bankám zaplatí ztráty řečtí taxikáři a němečtí daňoví poplatníci

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.