Bankovní daň děsí trhy. Strach živí nejistota, o co půjde | E15.cz

Bankovní daň děsí trhy. Strach živí nejistota, o co půjde

Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy
Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy
• 
ZDROJ: CTK/AP/Philippe Wojazer

Igor ZárubaTereza ZavadilováZdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V boji o záchranu společné měny oživili francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová už několikrát zmiňovanou zbraň – daň z finančních transakcí. Opatření, které má nově sloužit jako zdroj příjmů pro stabilizační fond eurozóny, naráží nicméně na odpor finančních trhů.

„Německo- francouzský návrh představuje vážnou hrozbu pro provozovatele burz. Podobná daň vedla v devadesátých letech ve Švédsku ke snížení objemu obchodování o 85 procent,“ připomněl analytik Arnaud Giblat ze švýcarské banky UBS.

Cenné papíry provozovatelů burz, považované Giblatem za ohrožený druh, zareagovaly na závěry pařížské schůzky Sarkozyho a Merkelové prudkým poklesem. Akcie newyorského parketu NYSE Euronext ohlásily ještě v úterý večer, to je bezprostředně po poradě obou státníků, propad o 8,4 procenta. Papíry partnerské Deutsche Börse ve Frankfurtu nad Mohanem si včera ráno vedly o málo lépe: obchodování odstartovaly s téměř sedmiprocentním mankem. Ve ztrátě začal také kurz eura. V průběhu dne se však vzpamatoval a vydal vzhůru.

Experti vidí mezi politikou a odezvou přímou souvislost: jejich propočty odhadují, že NYSE a Deutsche Börse získávají třetinu, potažmo 80 procent čistých výnosů, právě na finančních operacích napříč Evropou. Tedy včetně Česka.„Problém je, že nikdo neví, na co a kde by se nová daň měla vztahovat. Žádné oficiální stanovisko jsme nedostali,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Domácí centrální banka jakékoli unijní poplatky a daně pro finanční sektor dlouhodobě odmítá.

Podrobnosti chystaného úmyslu nezná ani Česká bankovní asociace. „Obecně platí, že při zavedení pouze v některých zemích hrozí, že daní zatížené aktivity, a s nimi třeba i pracovní místa se přesunou jinam, tedy mimo Evropu. Ke změně povahy finančních trhů nedojde,“ řekl náměstek Jan Matoušek. Podle názoru asociace by se Česka nová daň dotknout neměla, pokud míří na spekulativní kapitál.
„Z pohledu našeho finančního trhu platí, že zejména bankovní sektor provádí v drtivé většině finanční operace, které by nebyly předmětem této daně a mají těsnou souvislost se skutečnou ekonomickou aktivitou,“ dodal Matoušek.

V Evropě oslabily britský a německý parket, naopak mírně v zelených číslech byla burza pařížská a pražská i panevropský index FTSE 300 Eurofirst. Americký index S&P 500 otevřel včera o 0,6 procenta výše. Společná měna během dne posilovala až na 1,45 dolaru za euro. Mírně šlo nahoru zlato, které se obchodovalo jen 25 dolarů pod nedávným rekordem.

Zamýšlenou daň z finančních transakcí mají v září rozpracovat ministři financí Německa a Francie. Část pozorovatelů ale poukazuje na to, že o dani z bankovních a pojišťovacích operací se už mluvilo, aniž by byla zavedena.

Prvním pokusem byl návrh zapojit soukromý sektor do odstraňování následků krize a sdílení rizik, který skončil loni na podzim v Evropské komisi. Ta doporučila případné zavedení daně z finanční činnosti čili z majetku a aktivit peněžních ústavů.

Podruhé se daň z finančních transakcí objevila letos v květnu jako jeden z možných zdrojů příjmů do příštího unijního rozpočtu, Česko je proti. Debata o této variantě bude pokračovat.
A do třetice teď přišli s tímto nápadem, jakožto součástí protidluhového jízdního řádu, politici, kteří ho od začátku propagovali: Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.