Barroso pohrozil přísnějším dohledem nad ratingovými agenturami | E15.cz

Barroso pohrozil přísnějším dohledem nad ratingovými agenturami

José Manuel Barroso
José Manuel Barroso
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf Evropské komise José Barroso dnes v Evropském parlamentu slovně zaútočil na ratingové agentury. Nelíbí se mu, že agentura Moody's snížila v úterý rating Portugalsku, tedy jeho domovské zemi. Agenturám pohrozil, že nad nimi Evropská unie zpřísní dohled a požene je k zodpovědnosti za špatný úsudek.

„Je zajímavé, že ani jedna ratingová agentura nepochází z Evropy. Ukazuje se, že na trhu existují předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě,“ řekl Barroso novinářům. Šéf komise navíc oživil úvahy o vytvoření celounijní ratingové agentury, která by americké trojce - Moody's, Standard & Poor's, Fitch - mohla konkurovat. „Existuje možnost vytvoření ratingových agentur v Evropě“ dodal.

Agentura Moody's srazila včera úvěrový rating Portugalska o čtyři stupně na známku Ba2, tedy do spekulativního pásma, protože vidí velké riziko, že země bude potřebovat druhou finanční pomoc, než se bude schopna vrátit na kapitálové trhy.

Evropská komise ovšem upozorňuje, že takové rozhodnutí není ničím podložené a jen přináší další spekulace o stavu zadlužených zemí v eurozóně. „Načasování rozhodnutí Moody's není jenom pochybné, ale je založeno na absolutně hypotetickém vývoji. Je to velmi nešťastná epizoda, která jen oživuje pochybnosti o chování ratingových agentur,“ řekl novinářům mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video