Belgická policie opět zatýkala, v bruselské čtvrti Etterbeek provedla razii | E15.cz

Belgická policie opět zatýkala, v bruselské čtvrti Etterbeek provedla razii

Policie v Bruselu
Policie v Bruselu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie v Belgii zadržela dalšího muže podezřelého z terorismu. S odvoláním na místní prokuraturu o tom informovala agentura DPA. V pátek tak dopadli policisté celkem šest lidí včetně Mohameda Abriniho hledaného v souvislosti s listopadovými atentáty v Paříži. V sobotu pak policie uskutečnila rozsáhlou razii v bruselské čtvrti Etterbeek. Akci ale odpoledne ukončila, aniž někoho zadržela. Důvod razie není jasný.

Muž, kterého speciální jednotka belgické policie zadržela v pátek pozdě večer, je podle belgického listu De Standaard Bilal El Makhoukhi, kterého belgický soud loni poslal na pět let do vězení kvůli členství v radikální islamistické organizaci Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii). Muž se prý ale dostal na svobodu předčasně. O důvodu propuštění se média nezmiňují.

Belgická prokuratura se chce k zadržení šestého muže vyjádřit ještě dnes na tiskové konferenci.

V pátek policie dopadla v Bruselu Belgičana marockého původu Mohameda Abriniho, který byl hledán jako podezřelý v rámci vyšetřování atentátů v Paříži v listopadu 2015. Úřady prověřují, zda není i tajemným „mužem v klobouku“ z březnových atentátů na bruselském letišti. Kromě něj a El Makhoukhiho zadrželi policisté v pátek další čtyři osoby podezřelé z terorismu.

Jeden ze zadržených se podle DPA zdržoval dříve v Německu. Loni v říjnu pro něj do jihoněmeckého Ulmu přijel Salah Abdeslam, pravděpodobně jediný přeživší přímý účastník listopadových útoků v Paříži, které si vyžádaly 130 obětí. Abdeslam prý pak muže odvezl do Belgie.

Zásah v obytném domě

Razie v Etterbeeku se zaměřila na jeden obytný dům s obchodem v přízemí. Na místo zásahu, kvůli němuž policie evakuovala obyvatele domu, dorazili podle svědků kromě zásahové jednotky také členové elitních odstřelovačů a pyrotechnici. Ti však místo zásahu krátce po 14:00 SELČ opustili.

Belgický premiér Charles Michel řekl, že jeho vláda navzdory několika úspěchům z poslední doby zůstává kvůli možné teroristické hrozbě ostražitá. „Víme, že se dál musíme mít na pozoru a být opatrní,“ citovala jej média.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video