Belgie obvinila Abriniho a další tři muže z účasti na terorismu | E15.cz

Belgie obvinila Abriniho a další tři muže z účasti na terorismu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Belgická prokuratura dnes obvinila Mohameda Abriniho a další tři lidi z členství v teroristické organizaci a z účasti na březnových teroristických útocích v Bruselu, které si vyžádaly 32 mrtvých a 270 zraněných. Úřady si ale stále nejsou jisté, zda Abrini byl oním "mužem v klobouku", který byl spatřen na videu před atentátem z 22. března na bruselském letišti. Další obviněné identifikovala prokuratura jako Osamu K., Bilala E.M. a Hervého B.M.

Belgická policie v pátek dopadla belgického občana Abriniho, který už byl hledán jako podezřelý v rámci vyšetřování atentátů v Paříži loni v listopadu.

Pokud se potvrdí, že Abrini je i „mužem v klobouku“, který je vidět na videu z letištní haly spolu s dvěma teroristy, kteří se později odpálili, bude to klíčový podezřelý při odhalování strůjců atentátů v Bruselu a Paříži. Útoky v obou metropolích si celkem vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných. Ke každému se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Policie v pátek zatkla rovněž Osamu K., spatřeného se sebevražedným pumovým atentátníkem, který v březnu zaútočil v bruselském metru. Podle médií je to švédský občan Osama Krayem, který odešel z Malmö bojovat v Sýrii za hnutí Islámský stát a pak přišel do Belgie.

Dalším zatčeným, který byl dnes obviněn, je podle belgických médií Bilal El Makhoukhi. Ten byl už loni v lednu odsouzen na pět let vězení za účast v zakázané organizaci Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii), která rekrutovala lidi pro boj na straně džihádistů v Sýrii a v Iráku. El Makhoukhi si mohl trest odpykávat v domácím vězení a minulý měsíc byl propuštěn, řekl dnes agentuře Reuters ministr spravedlnosti Koen Geens.

Čtvrtým obviněným je občan Rwandy Hervé B.M., který podle prokuratury Abrinimu a Krayemovi pomáhal. Další dva lidé, které policie v pátek zatkla, byli po výslechu propuštěni, uvedla prokuratura.

Belgická policie dnes provedla rozsáhlou razii v bruselské čtvrti Etterbeek, kde se zaměřila na jeden obytný dům s obchodem v přízemí. Razii ale odpoledne ukončila, aniž někoho zadržela.

Kamarád Abdeslama

Jednatřicetiletý Abrini, který je marockého původu, se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob, když ho kamery loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio. Ten o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži.

Abrini byl od dětství v bruselské čtvrti Molenbeek kamarádem klíčového podezřelého z Paříže Salaha Abdeslama. Ten byl nedávno také zatčen v Belgii a má být v brzké době předán Francii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video