Belgie obvinila třetího podezřelého z příprav atentátu ve Francii | E15.cz

Belgie obvinila třetího podezřelého z příprav atentátu ve Francii

Policie hlídkuje před sídlem Evropské komise
Policie hlídkuje před sídlem Evropské komise
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Belgická prokuratura obvinila třetího podezřelého ze zapojení do teroristické skupiny, chystající zmařený atentát ve Francii. Oznámila to dnes agentura AFP. K obvinění a uvalení vazby došlo ještě v pátek. Prokuratura uvedla jen iniciály třiatřicetiletého podezřelého Y.A. s belgickým občanstvím.

Obviněn byl v souvislosti s případem, ve kterém figuruje jako hlavní podezřelý islamistický radikál Reda Kriket, který byl zhruba před týdnem zatčen na pařížském předměstí Argenteuil. Z plánování stejného atentátu na pokyn Islámského státu je podezřelý také další Francouz Anis Bari, kterého v nizozemském Rotterdamu zatkla místní policie na francouzskou žádost.

Čtyřiatřicetiletý Kriket byl loni v červenci v Bruselu odsouzen v nepřítomnosti k desetiletému vězení spolu s dalšími 28 osobami, včetně Abdelhamida Abaaouda, předpokládaného organizátora listopadových útoků v Paříži. Abaaouda francouzská policie ještě v listopadu při jedné z razií zabila. Kriket je také podezřelý, že působil v řadách Islámského státu v Sýrii.

Při prohlídce Kriketova bytu policie objevila mimo jiné pět kalašnikovů, 1,3 kilogramu průmyslových výbušnin a 500 gramů triaceton triperoxidu (TATP), tedy výbušné látky, kterou teroristé použili i při výrobě trhavin pro teroristické útoky v Paříži a Bruselu. Našly se také padělané pasy nebo počítače, jejichž obsah prozrazoval kontakty na islamisty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video