Benedikt nabízí Kubě pomoc s reformami | E15.cz

Benedikt nabízí Kubě pomoc s reformami

Benedikt VI.
Benedikt VI.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Papež Benedikt XVI. se dnes stane druhou hlavou katolické církve, která zavítá na komunistickou Kubu. Přestože jeho náštěva ostrova není tak přelomová, jako příjezd Jana Pavla II. v roce 1998, může přinést další uvolňování poměrů. Papež se ale stal i terčem kritiky za to, že si zřejmě nenajde čas na setkání s disidenty.

Benedikt dopředu prohlásil, že komunismus na Kubě selhal, a nabídl se, že jí církev pomůže vytvořit nový hospodářský model. „V tomto procesu, který vyžaduje trpělivost, ale také rozhodnost, chceme pomoci v duchu dialogu,
abychom se vyhnuli tramatům. Pomoci na cestě ke spravedlivější a bratrštější společnosti,“ prohlásil papež.

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez opáčil, že jeho země respektuje všechny názory. Podle nejmenovaného zástupce Vatikánu chce Benedikt přesvědčit kubánské lídry, že se nemají ze strany katolické církve čeho obávat.
„Církev chce pomoci v oblasti vzdělávání, ve výuce morálních hodnot. To může jedině napomoci celé kubánské společnosti, která se pouští do mnoha změn v politické a sociální sféře,“ prohlásil.

Někteří Kubánci věří, že by papežova návštěva mohla být přínosem především v ekonomické sféře. Nezmiňují ale, jak konkrétně by mohla pomoci. „Papež přijíždí v příhodný okamžik, protože není práce,“ prohlásil například devatenáctiletý Carlos Gonzalez. Na ostrově se v posledních dnech zvýšilo napětí, aktivisté věří, že papežův příjezd připoutá k jejich snažení mezinárodní pozornost. Část ale tvrdí, že Benediktova návštěva dodá režimu nezaslouženou legitimitu. Připomínají, že se zřejmě nesejde s disidenty, zato nevyloučil setkání s Fidelem Castrem.

Ochrana dětí

Hlava katolické církve Benedikt XVI. na návštěvě Mexika vyzval k tomu, aby dospělí chránili děti. Nepřímo se tak dotkl tématu jejich zneužívání. Návštěvu papeže v zemi provázela kritika za to, že se nesetká s oběťmi zneužívání způsobeného katolickými kněžími. V této době navíc vyšla kniha zpochybňující rozhodnost Vatikánu ohledně skandálu kolem zakladatele vlivného řádu Legionářů Kristových Marciala Maciela.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video