Bezpilotní letouny prý zabily šéfa pákistánského Tálibánu | E15.cz

Bezpilotní letouny prý zabily šéfa pákistánského Tálibánu

Šéf pákistánského Tálibánu Hakímulláh Mahsúd
Šéf pákistánského Tálibánu Hakímulláh Mahsúd
• 

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při čtvrtečním útoku amerických bezpilotních letounů na kmenové území Severní Vazíristán přišel o život šéf pákistánského Tálibánu Hakímulláh Mahsúd. Podle agentury AP to vyplývá z rádiové komunikace ozbrojenců, kterou se podařilo zachytit pákistánské výzvědné službě.

Několik tálibů prý smrt Mahsúda během diskuze přes rádio potvrdilo. Následně jeden z účastníků rozhovoru kritizoval, že se takové téma probírá přes vysílačky.

Oficiálně ale pákistánský Taliban smrt svého vůdce popírá. Prý nebyl vůbec v oblasti, na níž bezpilotní letouny útočily. Na dopadení Mahsúda, který v čele hnutí stanul v roce 2009 po násilné smrti předchozího vůdce, vypsaly Spojené státy odměnu ve výši pěti milionů dolarů. Již v roce 2010 se jak USA, tak Pákistán domnívaly, že Mahsúd při jednom z útoků bezpilotních letounů zemřel. Nakonec ale nová videa s ním dokázala, že tomu tak nebylo.

Pákistánský Tálibán je spojován s neúspěšným bombovým útokem na newyorském náměstí Times Square v roce 2010 a zřejmě stojí i za sebevražedným atentátem a afghánskou vojenskou základnu o rok dříve, při němž zemřelo sedm agentů americké tajné služby CIA.

Ani Tálibán, ani žádná jiná teroristická organizace se zatím nepřihlásily k dnešnímu bombovému útoku na šíitské náboženské procesí v pákistánském městě Khanpur, při němž zemřelo 18 lidí. Šíité, kteří tvoří asi pětinu pákistánské populace, jsou poměrně častým terčem teroristických útoků. Sunnitská většina je totiž považuje za odpadlíky muslimské víry.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video