Bílý dům: Syrští radikálové plánovali velký útok v USA či Evropě | E15.cz

Bílý dům: Syrští radikálové plánovali velký útok v USA či Evropě

Bílý dům: Syrští radikálové plánovali velký útok v USA či Evropě
Extremisté z ISIL
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Odnož Al-Káidy v Sýrii podle mluvčího Bílého domu několik měsíců plánovala velký teroristický útok proti cílům v USA nebo v Evropě. Spojené státy dnes zahájily letecké útoky proti pozicím radikálů v Sýrii mimo jiné právě proto, že plány teroristů byly těsně před dokončením.

Podle Bena Rhodese, bezpečnostního poradce amerického prezidenta Baracka Obamy, cílily nálety v Sýrii nejen na radikály z organizace Islámský stát, ale právě i na teroristy ze skupiny Chorásán, která prý útoky na cíle mimo Sýrii plánovala.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby noční útoky na cíle v Sýrii označil za „pouhý začátek“. Nálety na radikály byly podle něj „velmi úspěšné“ a budou pokračovat.

Pentagon na briefingu upřesnil, že vzdušná operace se odehrála ve třech vlnách: v první byly nasazeny střely Tomahawk, do druhé a třetí vlny se zapojily stíhačky, bombardéry i bezpilotní letouny. Útoky směřovaly proti výcvikovým táborů islamistů, proti jejich výrobním kapacitám i proti velitelským stanovištím.

Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty se podle šéfa operací v Sýrii, generála Williama Mayvillea, podílely až na druhé a třetí vlně. Zajišťovaly prý úkoly sahající od hlídkování až po samotné útoky na pozice teroristů. Většinu přímých útoků však prý provedly Spojené státy samy.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!