Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem pokračují. Vyžádaly si už téměř padesát arménských životů

Arménský premiér Nikol Pašinjan

Arménský premiér Nikol Pašinjan Zdroj: ČTK

Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem, které opět propukly v noci na úterý, si dosud vyžádaly nejméně 49 životů z řad arménských vojáků. Oznámil to podle agentury Interfax arménský premiér Nikol Pašinjan. Situace se sice poněkud uklidnila, ale Ázerbájdžánci pokračují v útocích, řekl premiér po dřívějších zprávách o klidu zbraní.

Ozbrojené síly Ázerbájdžánu zahájily od půlnoci místního času ofenzivu v šesti nebo sedmi směrech, řekl Pašinjan v projevu v parlamentu. „Nyní ázerbájdžánská strana pokračuje v útocích už jenom v jednom nebo dvou směrech,“ uvedl premiér a dodal, že obvinění z provokací ze strany Baku jsou falešná.

„Momentálně arménské ministerstvo obrany hovoří o 49 mrtvých vojácích. Nejde však o finální počet, informace je třeba upřesnit,“ řekl také Pašinjan poslancům.

Mezi oběma kavkazskými zeměmi se po období klidu v noci na dnešek opět rozhořely boje a obě strany se navzájem viní ze zodpovědnosti za obnovení konfliktu. Útok podle arménské strany začal krátce po půlnoci místního času. Ázerbájdžán nejprve uvedl, že reagoval na „rozsáhlou diverzní akci“ Arménie, která si vyžádala oběti. Následně popřel, že by ázerbájdžánská vojska vpadla na území Arménie.

Ázerbájdžánské média dříve uvedla, že od 7:00 se strany dohodly na klidu zbraní, který podle nich Arménie okamžitě porušila. Arménská média napsala, že se situace uklidnila.

Útoky se dnes podle informací na sociálních sítích odehrály také mimo oblast Náhorního Karabachu, který je již desítky let předmětem sporu obou zemí. Rozsáhlejší konflikt na podzim roku 2020 skončil po šesti týdnech porážkou Arménie, která si ale i díky ruskému zprostředkování udržela kontrolu nad většinou Náhorního Karabachu.