Bouře St. Jude si už vyžádala přes deset obětí, nyní ohrožuje Pobaltí | E15.cz

Bouře St. Jude si už vyžádala přes deset obětí, nyní ohrožuje Pobaltí

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bouře o síle hurikánu, která se v pondělí prohnala západní Evropu, za sebou nechala téměř dvě desítky mrtvých a vyvolala chaos v dopravě. Zatímco Velká Británie už počítá škody, bouře nyní ohrožuje pobaltské země.

Nejméně sedm obětí si bouře vyžádala v Německu, čtyři lidé bouři nepřežili ve Velké Británii. Oběti hlásí Nizozemsko, Dánsko a Francie, další lidé se pohřešují. Silný vítr o rychlosti až 160 kilometrů za hodinu lámal stromy, ničil střechy domů a převracel kamiony.

V Německu padající stromy zabily několik lidí, přinejmenším jeden muž utonul a starší žena zemřela poté, co se na ní zřítila zeď. Zřejmě padající strom způsobil výbuch plynu v Londýně, při němž zemřeli dva lidé.

Bouře narušila leteckou dopravu v celé západní Evropě. Londýnské letiště Heathrow zrušilo 130 letů, amsterodamský Schiphol jich musel zrušit padesát. V hlavním městě Nizozemska bouře potopila desítky hausbótů, nejrušnější evropský přístav Rotterdam přestal přijímat připlouvající lodě.

Vítr také způsobil rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny. V Británii bylo v pondělí bez proudu 486 tisíc domácností, podle místní energetické společnosti UK Power Networks napáchala bouře nejhorší škody od „Velké bouře“ v roce 1987. Ve Francii o elektřinu přišlo 75 tisíc domů.

Ve Švédsku, kam dorazila v pondělí večer, bouře napáchala jen materiální škody. Kvůli větru ale musel být uzavřen most spojující zemi s Dánskem, uzavřena byla řada silnic a železnic. U jihozápadních břehů Švédska najel na mělčinu trajekt, posádka je ale podle místních médií v bezpečí.

Ráno bouře zasáhla Pobaltí, a i když zeslábla, stále způsobuje rozsáhlé škody. V Estonsku se po ránu ocitlo bez elektřiny 50 tisíc domácností. Na silný vítr se připravuje i Finsko, místní meteorologové vydali varování platící do dnešního večera.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video