Brexit by nás ohrozil, říkají bývalí šéfové tajných služeb | E15.cz

Brexit by nás ohrozil, říkají bývalí šéfové tajných služeb

Londýn, ilustrační foto
Londýn, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Britské hlasování v červnovém referendu pro odchod z Evropské unie by mohlo učinit Británii zranitelnější vůči teroristickým útokům a také destabilizovat evropský kontinent. V dnešním článku nedělníku The Sunday Times to uvádějí dva bývalí šéfové britských tajných služeb.

John Sawers, který v roce 2014 odstoupil z čela britské rozvědky MI6, a Jonathan Evans, jenž opustil funkci ředitele vnitřní zpravodajské služby MI5 v roce 2013, upozornili, že vystoupení Británie z EU, takzvaný brexit, by mohlo oslabit sdílení zpravodajských informací se sousedními zeměmi. „Protiteroristický boj je týmová hra a Evropská unie je nejlepší systém, který je k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama,“ upozornili v článku v The Sunday Times.

Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že národní bezpečnost se stala klíčovou oblastí názorových sporů mezi soupeřícími tábory před referendem vypsaným na 23. června. A to zejména ve světle teroristických útoků Islámského státu v Paříži a Bruselu.

Sdílení zpravodajských informací

Odpůrci členství Británie v 28členné unii tvrdí, že odchod by zemi umožnil lépe kontrolovat své hranice. Stoupenci setrvání v EU, mezi něž patří i ministerský předseda David Cameron, na druhé straně zdůrazňují, že EU pomáhá koordinovat sdílení zpravodajských informací. Sawers a Evans poukazují na to, že moderní výzvědná práce se spoléhá na sdílení velkého množství dat a že by Británie mohla o tyto informace přijít, kdyby už nebyla součástí unie.

Oba však také upozorňují na to, že výsledek referenda není důležitý jen pro britskou národní bezpečnost. Odchod jedné z největších evropských vojenských mocností by podle nich negativně poznamenal celou Evropskou unii. „Kdyby Británie z EU vystoupila, destabilizující účinek na samu EU - vedle ekonomických obtíží, migrační krize a sílícího Ruska - by byl velmi silný,“ uvádějí bývalí šéfové britských tajných služeb.

„Nepřátelé demokracie by měli velkou radost. Podle našeho názoru existuje velké riziko, že takováto destabilizace by časem mohla vést k rozpadu EU a k návratu nestability na celém kontinentu,“ zdůrazňují Sawers a Evans.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.