Británie zvýšila příspěvek na bezpečnost Calais o 20 milionů eur

Calais v obležení imigrantů

Calais v obležení imigrantů Zdroj: ctk/ap

provizorní tábor pro migranty u severofrancouzského Calais
provizorní tábor pro migranty u severofrancouzského Calais
Calais v obležení imigrantů
Calais v obležení imigrantů
Uprchlický tábor v Calais
11
Fotogalerie
Británie přispěje dalšími 20 miliony eur (přes 540 milionů korun) na podporu bezpečnosti ve francouzském přístavu Calais, kde se utábořily tisíce migrantů v naději, že se jim podaří dostat se přes Lamanšský průliv na britské území. O zvýšení příspěvku dnes informoval francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir, kterého citovala agentura AFP. Londýn už dříve dal na opatření v Calais přes 60 milionů eur.

„Británie již přispěla více než 60 miliony eur a přidá další zhruba 20 milionů eur,“ řekl dnes Désir francouzské rozhlasové stanici RFI. „Tyto prostředky budou využity na podporu bezpečnosti zóny přístupu k tunelu (pod průlivem)… a na boj proti převáděčským sítím,“ dodal.

Oznámení přišlo krátce před summitem francouzského prezidenta Françoise Hollandea a britského premiéra Davida Camerona, kteří budou dnes jednat o situaci v Calais.

V přístavu dnes čtvrtým dnem pokračuje vyklízení části provizorního přistěhovaleckého tábora, kde žijí tisíce uprchlíků, kteří se snaží dostat za lepším životem přes Lamanšský průliv do Británie. Podle úřadů bylo v pondělí v likvidované oblasti na 1000 migrantů, podle nevládních organizací přes 3000.

Galerie: Jak vypadalo Calais v létě 2015

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dál nechtějí tolerovat. Migranty se proto rozhodly přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde ve Francii.

Likvidace části tábora probíhá za přísných bezpečnostních opatření; na místě jsou silně vyzbrojené policejní jednotky, protože podle policie stále hrozí násilnosti. Někteří obyvatelé tábora se totiž snaží likvidaci svých přístřeší bránit.