Britové zadrželi už desátého podezřelého, policejní razie pokračuje | e15.cz

Britové zadrželi už desátého podezřelého, policejní razie pokračuje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policie v Manchesteru oznámila, že v rámci vyšetřování pondělního teroristického útoku zadržela dalšího podezřelého. Počet zatčení tím stoupl na deset. K nejnovějšímu zadržení došlo dnes ráno ve čtvrti Moss Side, která leží v centru města. Policie dnes zároveň v souvislosti s atentátem prohledala další dva domy. 

Ve vazbě podle agentury Reuters setrvává osm lidí poté, co jeden muž a žena byli propuštění bez vznesení obvinění.

Šéf manchesterské policie Ian Hopkins ve čtvrtek oznámil, že dosavadní zatčení ve snaze rozkrýt možnou teroristickou síť zodpovědnou za útok jsou "významná". Předměty zabavené při raziích na několika místech jsou podle něj pro vyšetřování "velice důležité". Hopkins potvrdil, že ve vazbě zůstává osm lidí a pokračují razie.

Video: Gazdík o útoku v ManchesteruEMBED_OFF

Dnes nad ránem policie prohledala další dva domy. Jeden z nich stojí ve čtvrti Moss Side, kde už dnes v jiné budově došlo k zadržení jedné osoby, a druhý u města St. Helens, které leží západně od Manchesteru, oznámila policie na twitteru.

Policie dnes poprvé zveřejnila také bližší informace k zadrženým, konkrétně jejich věk. Ve vazbě jsou v současnosti muži ve věku 18 až 38 let. Osobami, které propustila bez obvinění, byly 34letá žena ze čtvrti Blackley a 16letý chlapec z manchesterského předměstí Withington.

Útok pravděpodobného atentátníka Salmana Abediho (v arabském přepisu Salmán Abádí) si vyžádal 22 obětí, včetně dětí. Motivem prý byla touha po pomstě za zabití přítele gangem výrostků, což považoval za čin motivovaný nenávistí vůči muslimům. Rodina Abádíových pochází z Libye, kde tamní protiteroristická jednotka zadržela mladšího bratra a otce předpokládaného atentátníka.

Premiérka Theresa Mayová po čtvrteční schůzce vládního výboru pro mimořádné situace potvrdila, že v Británii zůstává v platnosti kritický, tedy nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Dnes se výbor schází znovu. Předsedat mu ale bude ministryně vnitra Amber Rudoová, neboť premiérka se dnes zúčastní summitu zemí G7 na Sicílii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video