Britská policie končí s dohledem nad ambasádou, kde je Assange | E15.cz

Britská policie končí s dohledem nad ambasádou, kde je Assange

Julian Assange
Julian Assange
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská policie ukončila hlídkování u ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se kvůli hrozícímu zatčení už více než tři roky skrývá zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Informoval o tom server BBC. Policisté u ambasády hlídali, aby mohli Australana zatknout, kdyby půdu úřadu opustil. Operace byla kvůli vysokým nákladům terčem kritiky. Assange se skrývá kvůli švédskému zatykači a obavám, že by mohl být ze Švédska vydán do USA.

Americká justice Assange viní z vyzrazení tajných informací. Ve Švédsku je zakladatel serveru WikiLeaks podezřelý ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila.

Náklady Scotland Yardu na nepřetržité sledování ambasády ve čtvrti Knightsbridge dosáhly letos v dubnu 11,1 milionu liber (více než 400 milionů korun). Policie tvrdí, že nadále bude dělat vše pro to, aby Assange zatkla v případě, že velvyslanectví opustí. Ekvádor udělil Assangeovi politický azyl, 44letý Australan ale v současnosti nemá možnost, jak se z ambasády legálně dostat.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký poprask způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen k 35 letům vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video