Britský eurokomisař Jonathan Hill rezignoval, agendu převezme Dombrovskis | E15.cz

Britský eurokomisař Jonathan Hill rezignoval, agendu převezme Dombrovskis

Jonathan Hill
Jonathan Hill
• 
ZDROJ: EC

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie se snaží vstřebat důsledky historické volby, která rozhodla, že země vystoupí z Evropské unie. V reakci na výsledek čtvrtečního referenda odstoupil britský eurokomisař pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii Jonathan Hill, který před hlasováním usiloval o setrvání Británie v EU. Jeho agendu převezme místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

Hlavním vyjednávačem Evropské unie pro britský odchod z bloku byl jmenován zkušený belgický diplomat Didier Seeuws. Povede takzvaný brexitový krizový štáb v Radě EU, která zastupuje členské státy nynější osmadvacítky. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na diplomaty v Bruselu.

„Nemyslím si, že by bylo správné, abych pokračoval jako britský komisař, jakoby se nic nestalo,“ uvedl Hill v prohlášení. „Proto jsem řekl (předsedovi Evropské komise) Jeanu-Claudeovi Junckerovi, že odstoupím,“ dodal. „Zároveň je třeba, abych úřad řádně předal, proto jsem mu řekl, že s ním budu spolupracovat, abych se ujistil, že se tak v nadcházejících týdnech stane,“ uvedl rovněž Hill.

Juncker: Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii

Hillovu agendu podle prohlášení předseda EK Junckera převezme místopředseda komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis z Lotyšska. Juncker ale zároveň uvedl, že je připraven přijmout v komisi nového britského zástupce. Jeho agendu určí po konzultaci s britskou vládou sám předseda EK. Schválit ho bude muset i Evropský parlament.

Juncker řekl, že odstoupení Jonathana Hilla lituje. „Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii. K mé velké lítosti se tato situace nyní mění,“ dodal. Svou lítost nad Hillovým rozhodnutím vyjádřil i premiér David Cameron. Jak uvedl, díky němu měla Británie v Evropské komisi „silný hlas“. Mluvčí premiéra pak dodal, že bude již na příštím předsedovi vlády, aby rozhodl o tom, jakou roli bude Británie v Evropské komisi hrát. „Až do odchodu ale zůstaneme plnohodnotným členem EU,“ dodal.

Každá členská země EU do komise vysílá jednoho svého zástupce. Británie je navzdory čtvrtečnímu referendu, v němž si voliči odhlasovali odchod z evropského bloku, stále plnoprávným členem EU. Pětapadesátiletý Hill je členem britské Konzervativní strany a působil také jako předseda Sněmovny lordů. Rezignaci oznámil jen den poté, co tak učinil i jeho blízký spojenec, premiér David Cameron.

Komisařem v Junckerově komisi se Hill stal v roce 2014. Přidělení finančního portfolia řada médií vnímala jako Junckerovu „nabídku smíru“ britskému premiérovi, který se snažil zablokovat volbu někdejšího předsedy lucemburské vlády do čela komise.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video