Budou hranice Maďarska chránit země V4? Česko nabízí až 200 vojáků | E15.cz

Budou hranice Maďarska chránit země V4? Česko nabízí až 200 vojáků

Migranti pochodují u hranic za autem maďarské policie
Migranti pochodují u hranic za autem maďarské policie
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika navrhuje společnou akci zemí visegrádské čtyřky (V4) k ochraně schengenské hranice v Maďarsku, prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. O případné společné ochraně hranic hovořili také zástupci maďarské vlády. Podle ministra vnitra Milana Chovance by do Maďarska mohlo vyrazit přes sto českých vojáků a policistů. Konečný počet by se mohl přiblížit je dvěma stům.

„Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4. O podrobnostech budou jednat ministři vnitra,“ uvedl Sobotka na sociální síti bez dalších podrobností.

„Přišel požadavek od našich maďarských partnerů na nasazení našich policistů, naší techniky, našich vojáků na ochranu schengenské hranice v Maďarsku,“ řekl dnes Chovanec ve Sněmovně. S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky bude o požadavku, kterému je ČR v rámci svých možností připravena vyhovět, jednat 8. října v Lucemburku.

V případě dohody je podle Chovance vyslání vojáků a policistů otázkou zhruba 14 dnů. „Myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé, budou to desítky policistů, přesáhne to stovku určitě policistů a vojáků dohromady,“ konstatoval. Podle informací ČTK by se konečný počet mohl přiblížit i 200.

„My bychom si dovezli zabezpečení pro ty lidi. Maďarsko definuje, že by zabezpečilo stravování,“ uvedl dále Chovanec. V zemi by podle něj Češi mohli být zhruba tři měsíce a odcházeli by při poklesu migračního tlaku. Česko do Maďarska pošle také techniku. Podle ministra by mohlo jít o prostředky na noční vidění nebo kamerové systémy.

Opakovaná pomoc

O přípravách na možnou společnou ochranu hranic ve čtvrtek informoval šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár. Řekl také, že ministerský předseda Viktor Orbán již podniká příslušné diplomatické kroky. Ani on ale zatím bližší detaily neuvedl.

Česko pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí nabízí opakovaně. Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno uvedl, že Česko do Maďarska pošle v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták. Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video