Bulharské volby vyhrála strana GERB, jež loni nesestavila vládu | E15.cz

Bulharské volby vyhrála strana GERB, jež loni nesestavila vládu

Bojko Borisov
Bojko Borisov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedělní předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) někdejšího premiéra Bojka Borisova. Po sečtení 97 procent hlasů získala 32,7 procenta hlasů. Strana ale nebude mít v novém parlamentu absolutní většinu. Vytvoření vládního kabinetu bude zřejmě velmi obtížné, uvedla agentura DPA. Vítězství GERB se očekávalo, podobně jako loni, kdy však Borisov nakonec nedokázal sestavit vládní koalici.

Borisovově straně tak ve sněmovně podle odhadů ústavu Alpha Research Institute připadne 85 křesel. K většině je ale zapotřebí 121 hlasů, poznamenala agentura AFP. Druhá příčka v pořadí patří donedávna vládnoucím socialistům s 15,4 procenty hlasů a 40 poslanci. Jejich mluvčí přitom dřívější předběžný výsledek označil za „neuspokojivý“ a za „těžkou porážku“. Hnutí za práva a svobody, reprezentující tureckou menšinu, by mělo získat 39 křesel.

Socialistická strana již dříve oznámila, že plánuje setrvat v opozici. Vítězný GERB se zase odmítá spojit se stranou reprezentující tureckou menšinu. Podle AFP se tedy Borisov bude snažit utvořit koalici s menšími stranami. Čtyřprocentní hranici nutnou ke vstupu do parlamentu překonalo dalších pět stran, včetně nacionalistů z uskupení Útok (Ataka). Podle analytiků bude obtížné v tak rozdrobeném parlamentu sestavit vládu a také vyvstává otázka, jak stabilní nový kabinet bude. Agentura DPA odhaduje, že by se Borisov mohl spojit s konzervativním antikomunistickým Reformním blokem, ke spolupráci by ale museli přizvat ještě třetí stranu.

Čtyři vlády za dva roky

Předčasné volby, již druhé během dvou let, měly v Bulharsku ukončit politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády. K volbám nepřišla ani polovička voličů, tedy ještě méně než před 18 měsíci.

Nejednoznačný výsledek by mohl podle agentury Reuters vyústit ve vleklá jednání o podpoře mezi menšími stranami a opozicí. Další období politické nejistoty podle analytiků povede jen k dalšímu prohloubení nynějších hospodářských potíží, se kterými se nejchudší člen Evropské unie již několik let potýká. Jen letos klesly přímé zahraniční investice v Bulharsku o více než pětinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video