České i evropské banky čarují s odpisy řeckých ztrát | E15.cz

České i evropské banky čarují s odpisy řeckých ztrát

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Banky skrývají, kolik mají ztrát z řeckých dluhopisů, varoval Mezinárodní měnový fond. Pokud by řecké dluhopisy oceňovaly férově, vyplynulo by podle fondu na povrch, že potřebují zvýšit kapitál o astronomických 200 miliard eur. Evropská komise tvrdí, že s bankami a jejich účetnictvím je vše v pořádku. Tento optimismus ovšem nesdílí Rada pro mezinárodní účetní standardy.

Účetní podle Financial Times tento týden neoficiálně varovali Evropský úřad pro cenné papíry a finanční trhy, že banky odepisují ztráty nekonzistentně, což je pro ně zdrojem obav.České banky mají ve svých portfoliích řeckých dluhopisů poměrně málo, ale podivnou hru s jejich účtováním hrají také. Část hodnoty řeckých bondů odepsaly ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank až letos v létě, kdy se rozhodly, že o jistý podíl na hodnotě – až o čtvrtinu – raději přijdou.

Do té doby je vedly v účetnictví jako bezproblémové, ačkoli standardní trh s nimi od loňska neexistuje. Na nekonzistentní přístup k účtování dluhopisů ukazuje i fakt, že české banky přecenily jejich hodnoty výrazně rozdílně: Komerční banka smazala z hodnoty řeckých bondů 21 procent, UniCredit 37 procent a ČSOB třetinu.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Evropské banky snížily v červenci hodnotu řeckých dluhopisů ve svých portfoliích celkem o tři miliardy eur. Variabilita je přitom stejná jako u českých ústavů, třeba Royal Bank of Scotland odepsala polovinu, BNP a CNP jen pětinu.Umožňuje jim to fakt, že dluhopisy drží takzvaně do splatnosti, takže je nepřeceňují na aktuální tržní hodnotu, ale podle vlastních modelů.

České banky však mají proti evropské konkurenci zásadní výhodu: jak ukázaly poslední stres testy České národní banky, bez potíží by přežily i úplný odpis dluhové expozice v problémových zemích Evropy.
MMF podle Financial Times varoval, že evropským ústavům možná chybí dvousetmiliardový kapitál, a to právě v případě, že by banky přeceňovaly dluhopisy podle trhu.

Z výkazů, kdy banky oceňují dluhopisy dle vlastních modelů, prý chybně vyplývá, že se dokladuje kapitál o deset procent vyšší, než skutečně je. Podobně jako banky postupují některé pojišťovny či fondy. S tím, že evropské ústavy budou potřebovat zvyšovat kapitál, již o víkendu přišla šéfka MMF Christine Lagardeová. Vysloužila si tím kritiku, že zbytečně vyostřuje situaci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video