Chávez před volbami zvedne minimální mzdu skoro o třetinu | e15.cz

Chávez před volbami zvedne minimální mzdu skoro o třetinu

Hugo Chávez
Hugo Chávez
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Venezuelský prezident Hugo Chávez rozhodl zvýšit minimální měsíční mzdu o skoro třetinu na v přepočtu více než 8900 korun. Oznámil to v sobotu krátce před odletem na Kubu, kde se má podrobit další dávce ozařování po únorové operaci blíže neurčeného nádoru. Socialistický vůdce Venezuely se podle agentury Reuters snaží upevnit voličskou základnu mezi chudými před říjnovými volbami, ve kterých bude usilovat o znovuzvolení.

Inflace se ve Venezuele v současnosti pohybuje kolem 25 procent a růst měsíční minimální mzdy se podle agentury AP očekával. Zvýšení proběhne ve dvou etapách v květnu a v září. Minimální měsíční mzda má celkem stoupnout o 32,25 procenta. Opatření se bude týkat skoro čtyř milionů zaměstnanců, řekl Chávez podle agentury Reuters.

Chávezova vláda před prezidentskými volbami zahájila řadu projektů. Počítá v nich se výstavbou statisíců bytových jednotek nebo finanční podporou pro seniory a sociálně slabé rodiny s dětmi.

Hlavu státu budou Venezuelci volit 7. října. Sedmapadesátiletému prezidentovi se podle průzkumů daří udržet náskok před kandidátem opozice Henriquem Caprilesem. Miliony Venezuelanů ale prý o svém ještě favoritovi nerozhodly.

O zdravotním stavu Cháveze příliš známo není. Prezident prohlašuje, že nemoc nezkříží jeho politické cíle. Objevují se však pochybnosti, jestli vůbec bude schopen vést volební kampaň, respektive v případě vítězství vládnout zemi dalších šest let.

Při emocionálním proslovu na předvelikonoční mši, které se zúčastnil se svou rodinou údajně prezident plakal a prosil Boha, aby ušetřil jeho život. Vzhledem k tomu, že je Chávez v posledním období často mimo Venezuelu, snaží se být viděn, aby ukázal, že kontrola nad vládou zůstává plně v jeho rukou, píše Reuters.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video