Chorvatsko má první prezidentku, Kitarovičová porazila Josipoviče | E15.cz

Chorvatsko má první prezidentku, Kitarovičová porazila Josipoviče

Josipović s rodinou při čekání na volební výsledky (leden 2010).
Josipović s rodinou při čekání na volební výsledky (leden 2010).
• 
ZDROJ: Josipovic's official pages

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opoziční kandidátka Kolinda Grabarová Kitarovičová se stala první chorvatskou prezidentkou. Vyplývá to z údajů, které státní komise oznámila po sečtení hlasů z více než 99 procent volebních středisek. Ve druhém kole voleb Kitarovičová porazila dosavadního prezidenta Iva Josipoviče, který své soupeřce už poblahopřál.

Výsledek je nicméně velmi těsný. Vítězství bývalé ministryně zahraničí předpovídaly už odhady zveřejněné po uzavření volebních středisek, při průběžném sčítání hlasů ale nejprve vedl Josipović. Po sečtení hlasů z 99,23 procenta středisek má Kitarovičová na své straně 50,4 procenta hlasujících voličů, zatímco její konkurent 49,6 procenta.

Chorvatská prezidentka Kitarovičová Autor: ctk
Účast ve druhém kole byla poměrně nečekaně vyšší než před 14 dny. Zatímco v prvním kole přišlo 47 procent voličů, dnes jich hlasovalo 59 procent.

Volební klání je považováno za test poměru sil mezi pravicí a levicí před parlamentními volbami, které by se měly v Chorvatsku konat do konce letošního roku. Kitarovičová kandidovala za opoziční pravicové Chorvatské demokratické společenství (HDZ), Josipoviče podporovala vládní Sociálnědemokratická strana (SDP).

Rozhodla ekonomika

Právě to podle politologů nakonec nejspíš rozhodlo o úspěchu opoziční kandidátky. Ekonomika země je totiž již šestý rok po sobě ve špatné kondici, nezaměstnanost dosahuje dvaceti procent a životní úroveň většiny obyvatelstva, které po vstupu do Evropské unie v červenci 2013 očekávalo „zářné zítřky“, se nelepší. Sondáže také v posledních měsících zaznamenaly pokles popularity prezidenta.

Kitarovičové zřejmě rovněž pomohla vysoká účast Chorvatů z Hercegoviny, kteří mohli volit, protože mají kromě bosenského i chorvatské občanství, a kteří ve volbách obvykle houfně podporují HDZ. Ve velkém počtu přišli i dnes, podle agentur se kvůli tomu v Mostaru hlasování prodloužilo.

„Demokracie zvítězila. Paní Grabarová Kitarovičová vyhrála v demokratickém soupeření a blahopřeji jí. Rozdíl je velmi malý, ale podstata demokracie je v tom, že ten, kdo dostane více hlasů, vítězí,“ prohlásil Josipović v projevu, jímž uznal porážku.

„Nedovolím, aby někdo říkal, že Chorvatsko nebude bohaté. Chorvatsko bude nejrozvinutější zemí Evropské unie i na světě. To vám slibuji,“ prohlásila podle deníku Večernji list na druhé straně Kitarovičová v zápalu nadšení z vítězství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.