Čína bude rázně konat proti nezávislosti Tchaj-wanu, řekl ministr obrany

Vlajka na ulici v Čínské lidové republice

Vlajka na ulici v Čínské lidové republice Zdroj: Reuters

Čínská armáda bude konat s rozhodností a sílou, aby zajistila, že se Tchaj-wan nestane nezávislým, řekl dnes podle agentury AFP čínský ministr obrany Tung Ťün. Peking podle něj chce nenásilné sjednocení s ostrovem, ovšem tuto myšlenku podkopávají separatisté a zahraniční síly. Tchajwanská vláda vzápětí vyjádření čínského ministra obrany označila za provokativní a iracionální. Při projevu na konferenci v Singapuru se ministr Tung věnoval také sporům s Filipínami, které varoval, že dosud byla Čína zdrženlivá.

„Čínská lidová osvobozenecká armáda byla vždy nezničitelnou a mocnou sílou v obraně sjednocení vlasti,“ řekl ministr na bezpečnostním fóru Šangri-la, kterého se účastní představitelé z celého světa. „A bude kdykoli konat s rozhodností a sílou, aby zabrzdila nezávislost Tchaj-wanu a aby takovéto plány nikdy neuspěly,“ pokračoval.

Agentura Reuters připomněla, že zástupci Číny v minulosti na mezinárodních konferencích opakovaně Tchaj-wanu vyhrožovali použitím síly. Při svém projevu byl ministr obrany oblečen v admirálské uniformě. „Tito separatisté nedávno učinili fanatická prohlášení, která svědčí o jejich zradě čínského národa a jejich předků. Budou přibiti na sloup hanby dějin,“ prohlásil Tung.

Čína si ostrov s demokraticky volenými zástupci dlouhodobě nárokuje jako vlastní území, jakkoli od roku 1949 fakticky funguje jako nezávislý stát. V poslední době opakovaně v okolí Tchaj-wanu pořádá vojenské manévry, na konci května v oblasti nasadila desítky těžce vyzbrojených letadel a lodí.

Podle Tunga Peking zůstává odhodlaný usilovat o „mírové sjednocení“ s ostrovem, ovšem „tuto myšlenku čím dál víc oslabují separatisté... a zahraniční síly“. Agentura Reuters podotýká, že Čína dlouhodobě vyjadřuje rozhořčení nad politikou Spojených států, které sice nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ovšem poskytují mu podporu včetně prodeje zbraní.

Mezi separatisty zase Peking řadí letos zvoleného tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který se před necelými dvěma týdny ujal úřadu. Nový prezident říká, že neusiluje o nezávislost ostrova, ale je také proti sjednocení s Čínou. O budoucnosti Tchaj-wanu podle něj mohou rozhodnout jen jeho obyvatelé.

Tato otázka je také jedním z nejožehavějších bodů ve vztazích mezi Čínoua USA a byla také jedním z témat páteční schůzky ministra Tunga s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem. Mluvčí čínské strany uvedl, že USA svým postojem porušují své závazky a vysílají špatný signál tchajwanským separatistům.

Dnes čínský ministr obrany Washington obvinil také z toho, že způsobuje rostoucí napětí mezi Čínou a Filipínami, napsala agentura AP. Peking čím dál asertivněji prosazuje své nároky na téměř celé Jihočínské moře a jeho lodě se v poslední době pouští do konfrontací s filipínskými plavidly. Filipíny na to reagují snahami o vytvoření nových bezpečnostních partnerství s asijskými i západními zeměmi a daly zelenou zvýšení počtu amerických jednotek na místních základnách.

Podle Tunga Filipíny záměrně Čínu provokují. „Čína ukázala velkou zdrženlivost tváří v tvář těmto přestupkům a provokacím,“ citovala AP ministra. „Ale naše zdrženlivost má své meze,“ dodal.