Čína chtěla pomocí sítě LinkedIn rekrutovat německé politiky, zjistila civilní kontrarozvědka | E15.cz

Čína chtěla pomocí sítě LinkedIn rekrutovat německé politiky, zjistila civilní kontrarozvědka

Čína chtěla pomocí sítě LinkedIn rekrutovat německé politiky, zjistila civilní kontrarozvědka
LinkedIn
• 
ZDROJ: Ben Scholzen (CC BY 2.0)

ČTK

Čína užívá falešné účty na profesní síti LinkedIn ke sbírání informací o německých státních úřednících a politicích, uvedl Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který má v Německu funkci civilní kontrarozvědky. Čínská rozvědka se podle BfV prostřednictvím dotčené profesní sítě zaměřila na 10 tisíc Němců s pravděpodobným úmyslem získat je jako informátory.

"Jedná se o rozsáhlý pokus infiltrovat sněmy, ministerstva a vládní úřady," uvedl šéf BfV Hans-Georg Maassen. Čínští hackeři také čím dál častěji útočí na evropské společnosti prostřednictvím ověřených dodavatelů, dodal.

Německá kontrarozvědka novinářům jmenovala osm z nejaktivnějších účtů, jež podle ní používají čínští agenti. Pod jmény Lily Wu, Laeticia Chen či Alex Li se skrývají působivé životopisy, stovky kontaktů a atraktivní fotografie mladých profesionálů. Agenti čínské rozvědky se na síti LinkedIn prezentují jako konzultanti, náboráři anebo výzkumníci, napsala agentura AP.

Ničí Google a Facebook mediální byznys? Australská vláda chce znát odpověď, spouští rozsáhlé vyšetřování

BfV také zveřejnila šest organizací, které domnělí čínští špióni používají jako zástěrky pro své aktivity. Jmenovala například organizaci Association France Euro-Chine a konzultační společnost Global View Strategic Consulting.

Čína v minulosti podobná obvinění odmítala a na tvrzení německé strany dosud nereagovala.

Minulý týden předložila australská vláda návrh nového zákona, který má bránit cizímu vměšování do politických aktivit v zemi. Tento krok je podle Canberry reakcí na údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb a na rostoucí vliv Číny na světové scéně. Peking se proti tomuto kroku Austrálie ostře ohradil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!