Čína provedla letecké cvičení v západním Pacifiku, k nelibosti zemí v regionu | e15.cz

Čína provedla letecké cvičení v západním Pacifiku, k nelibosti zemí v regionu

Čínská armáda vlastní například letoun JF-17
Čínská armáda vlastní například letoun JF-17
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: RA.AZ via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská armáda dnes podnikla první letecké cvičení v západní části Tichého oceánu. Manévry zvýší napětí ve vztazích Číny s jejími sousedy v Jihočínském moři, především Tchaj-wanem a Filipínami.

Mluvčí čínského vojenského letectva Šen Ťin-kche řekl, že cvičení zahájil přelet bojových letounů nad Luzonským průlivem v západní části Tichomoří. Průliv se nachází mezi Tchaj-wanem a Filipínami a nárok si na něj činí obě strany.

Státní agentura Nová Čína uvedla, že to bylo poprvé, co letectvo nacvičovalo tak daleko od pevniny. Podle Šena šlo ale o cvičení srovnatelné s manévry, které jiné „velké státy“ provádějí pravidelně.

Ministerstvo obrany podle Reuters v souvislosti s touto informací zveřejnilo fotografie, na nichž jsou vidět dálkové bombardéry na letištní ploše a vedle nich stojí posádky. Stroje se prý už vrátily na základnu.

Čína se dělá nárok na celé Jihočínské moře

Peking projevuje stále důraznější postoj, pokud jde o sporné oblasti Jihočínského moře, což vyvolává značné znepokojení v sousedních zemích. Čína si dělá nárok na téměř celé moře, pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si ovšem činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery