Čína slíbila Africe půjčku dvacet miliard dolarů | E15.cz

Čína slíbila Africe půjčku dvacet miliard dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Peking ve snaze o užší spolupráci s africkými zeměmi přichází s finančními nabídkami. Během následujících tří let jim chce poskytnout úvěr dvaceti miliard dolarů na rozvoj infrastruktury, zemědělství a drobného podnikání. Je to dvojnásobek částky nabídnuté v roce 2009.

„Chceme dále zlepšovat naše tradiční přátelství, vyloučit vnější vměšování a zvýšit vzájemné porozumění a důvěru,“ prohlásil čínský prezident Chu Ťin-tchao na summitu se zástupci afrických zemí. Kontinent je pro Čínu důležitým dodavatelem ropy, mědi, uranu a dalších surovin. Vzájemný obchod Pekingu s africkými zeměmi prudce roste. V loňském roce dosáhl nového rekordu 166 miliard dolarů.

Půjčka může vyvolat znepokojení na Západě, který kritizuje Čínu, že při svých podnikatelských aktivitách v Africe přehlíží lidská práva a podporuje vlády, které je porušují. Peking naopak vytýká západním zemím, že ke kontinentu stále přistupuje jako ke kolonii.

Největší obchodní partneři Číny v Africe Autor: E15

V podobném duchu se vyjádřil rovněž jihoafrický prezident Jacob Zuma. „Africká minulá ekonomická zkušenost s Evropou velí k obezřetnosti při uzavírání partnerství s dalšími zeměmi. Jsme hlavně potěšeni tím, že v našem vztahu s Čínou jsme si rovni a dohody jsou vzájemně prospěšné,“ řekl. „Jsme přesvědčeni o tom, že Čína má jiný záměr než Evropa, jejímž úmyslem je až doposud ovlivňovat africké země pouze ku svému prospěchu,“ dodal. Peking, který kritici obviňují také z rozsáhlého využívání dovezené pracovní síly, nyní slibuje pracovní místa pro Afričany.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.